mypaint v2.0.0-alpha.11-2-g0673fe8 - en to ru translation catalogue (1228 entries)

note: TRANSLATORS: Name of first column in the button map preferences. TRANSLATORS: Refers to an action bound to a mod+button combination.
en: Action
ru: Действие

note: TRANSLATORS: Refers to a keyboard key combination, such as "Ctrl+G". TRANSLATORS: Second column label in the keybinding preferences tab.
en: Key combination
ru: Сочетание клавиш

note: TRANSLATORS: Window title for the keybinding dialog. The %s is TRANSLATORS: replaced with the name of the action that the key TRANSLATORS: combination is being bound to, e.g. "Fit to View".
en: Edit Key for '%s'
ru: Изменить привязку для "%s"

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the action part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as the column name TRANSLATORS: "Action" with a trailing ":" or lang-specific symbol
en: Action:
ru: Действие:

note: TRANSLATORS: Path refers to an "action path" that is part of an TRANSLATORS: accelerator (keybinding). Found in the dialog for TRANSLATORS: adding new keybindings. This is a technical field TRANSLATORS: that probably shouldn't even be part of the gui, TRANSLATORS: so don't worry too much about the t
en: Path:
ru: Путь:

note: TRANSLATORS: Key refers to a key on the keyboard, this is a label TRANSLATORS: in the dialog for adding new keyboard bindings.
en: Key:
ru: Клавиша:

note: TRANSLATORS: "keys" refers to keyboard keys, assignment refers TRANSLATORS: to an assignment of a keyboard key combination to TRANSLATORS: an action. This is an instructive message in the TRANSLATORS: keybinding dialog (Preferences | Keys).
en: Press keys to update this assignment
ru: Нажмите клавиши, чтобы обновить привязку

note: TRANSLATORS: Part of the keybinding dialog, refers TRANSLATORS: to an action bound to a key combination.
en: Unknown Action
ru: Неизвестное действие

note: TRANSLATORS: Warning message when attempting to assign a TRANSLATORS: keyboard combination that is already used.
en: <b>{accel} is already in use for '{action}'. The existing assignment will be replaced.</b>
ru: <b>{accel} уже используется для "{action}". Существующая привязка будет замещена.</b>

en: Open Folder “{folder_basename}”…
ru: Открыть папку “{folder_basename}”…

en: No backups were found in the cache.
ru: Резервные копии в кэше не обнаружены.

en: No Available Backups
ru: Нет доступных резервных копий

en: Open the Cache Folder…
ru: Открыть папку с кэшем…

en: Backup Recovery Failed
ru: Восстановление из резервной копии не удалось

en: Open the Backup’s Folder…
ru: Открыть папку с резервными копиями…

en: Recovered file from {iso_datetime}.ora
ru: Файл, полученный из {iso_datetime}.ora

en: Background
ru: Фон

en: Save as Default
ru: Сохранить по умолчанию

en: Pattern
ru: Текстура

en: Color
ru: Цвет

en: Add color to Patterns
ru: Добавить цвет в список текстур

en: One or more backgrounds could not be loaded
ru: Не удалось загрузить одно или несколько фоновых изображений

en: Error loading backgrounds
ru: Ошибка при загрузке фоновых изображений

en: Please remove the unloadable files, or check your libgdkpixbuf installation.
ru: Пожалуйста, удалите файлы, которые не удалось загрузить, или проверьте установку libgdkpixbuf.

en: Gdk-Pixbuf couldn't load "{filename}", and reported "{error}"
ru: Gdk-pixbuf не удалось загрузить "{filename}", сообщение об ошибке: "{error}"

en: {filename} has zero size (w={w}, h={h})
ru: У {filename} нулевой размер (w={w}, h={h})

[ctx: brush settings editor: subwindow title]
en: Brush Settings Editor
ru: Редактор параметров кисти

[ctx: brush settings list: brush metadata texts group]
en: About
ru: О кисти

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Experimental
ru: Экспериментальные

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Basic
ru: Основные

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Opacity
ru: Непрозрачность

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Dabs
ru: Мазки

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Smudge
ru: Размазывание

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Speed
ru: Скорость

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Directional Offsets
ru: Направленные смещения

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Tracking
ru: Отслеживание указателя

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Stroke
ru: Штрих

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: brush settings list: setting group]
en: GridMap
ru: Сетка

[ctx: brush settings list: setting group]
en: Custom
ru: Пользовательский

[ctx: brush settings editor: save brush: error message]
en: No brush selected, please use “Add As New” instead.
ru: Кисть не выбрана. Пожалуйста, используйте вместо этого "Добавить как новую".

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: No brush selected!
ru: Кисть не выбрана!

[ctx: brush settings editor: rename brush: dialog title]
en: Rename Brush
ru: Переименовать кисть

[ctx: brush settings editor: rename brush: error message]
en: A brush with this name already exists!
ru: Кисть с таким именем уже существует!

[ctx: brush settings editor: delete brush: error message]
en: No brush selected!
ru: Кисть не выбрана!

[ctx: brush settings editor: delete brush: confirm dialog question]
en: Really delete brush “{brush_name}” from disk?
ru: Действительно удалить кисть “{brush_name}”?

[ctx: brush settings editor: header: fallback name]
en: (Unnamed brush)
ru: (Безымянная кисть)

[ctx: brush settings editor: header: is-modified hint]
en: {brush_name} [unsaved]
ru: {brush_name} [не сохранена]

en: Brush Icon
ru: Значок кисти

en: Brush Icon (editing)
ru: Значок кисти (редактирование)

en: No brush selected
ru: Кисть не выбрана

en: <b>%s</b>
    <small>Select a valid brush first</small>
ru: <b>%s</b>
    <small>Сначала выберите корректную кисть</small>

en: <b>%s</b> <i>(modified)</i>
    <small>Changes are not yet saved</small>
ru: <b>%s</b> <i>(изменена)</i>
    <small>Изменения не сохранены</small>

en: <b>%s</b> (editing)
    <small>Paint with any brush or color</small>
ru: <b>%s</b> (редактирование)
    <small>Рисуйте любой кистью или цветом</small>

en: <b>%s</b>
    <small>Click ‘Edit’ to make changes to the icon</small>
ru: <b>%s</b>
    <small>Нажмите 'Правка' для редактирования значка</small>

note: TRANSLATORS: begin editing a brush's preview icon
en: Edit
ru: Правка

en: Begin editing this preview icon
ru: Начать редактирование значка

note: TRANSLATORS: revert edits to a brush icon
en: Revert
ru: Вернуть

en: Discard changes, and cancel editing
ru: Отменить изменения и закончить редактирование

note: TRANSLATORS: clear the brush preview icon being edited
en: Clear
ru: Очистить

en: Clear the preview icon
ru: Очистить значок

note: TRANSLATORS: set the brush icon to a built-in default
en: Auto
ru: Авто

en: Use the default icon
ru: Использовать значок по умолчанию

note: TRANSLATORS: save edits to a brush icon
en: Save
ru: Сохранить

en: Save this preview icon, and finish editing
ru: Сохранить значок и закончить редактирование

en: Lost & Found
ru: Потерянные

en: Deleted
ru: Удалённые

en: Favorites
ru: Избранное

en: Ink
ru: Чернила

en: Classic
ru: Классические

en: Set#1
ru: Набор 1

en: Set#2
ru: Набор 2

en: Set#3
ru: Набор 3

en: Set#4
ru: Набор 4

en: Set#5
ru: Набор 5

en: Experimental
ru: Экспериментальные

en: New
ru: Создать

[ctx: brushpack import failure messages]
en: No file named “{order_conf_file}”. This is not a brushpack.
ru: Нет файла с названием “{order_conf_file}”. Это не пакет кистей.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” is listed in “{order_conf_file}”, but it does not exist in the zipfile.
ru: Кисть “{brush_name}” отображается в списке “{order_conf_file}”, но не в архиве.

[ctx: brushpack import failure messages]
en: Brush “{brush_name}” exists in the zipfile, but it is not listed in “{order_conf_file}”.
ru: Кисть “{brush_name}” отображается в архиве, но не указана в “{order_conf_file}”.

en: Unknown Brush
ru: Неизвестная кисть

[ctx: brush resize mode - name]
en: Resize Brush
ru: Изменить размер кисти

[ctx: brush resize mode - usage]
en: Change brush size by dragging on the canvas
ru: Изменяйте размер кисти с помощью перетаскивания по холсту

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Add to Favorites
ru: Добавить в избранное

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Favorites
ru: Удалить из избранного

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Clone
ru: Дублировать

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Edit Brush Settings
ru: Редактировать параметры кисти

[ctx: brush group: context menu for a single brush]
en: Remove from Group
ru: Убрать из группы

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy
ru: {original_name} копия

[ctx: brush group: context menu: unique names for cloned brushes]
en: {original_name} copy {n}
ru: {original_name} копия {n}

[ctx: brush group: context menu: remove from group]
en: Really remove brush “{brush_name}” from group “{group_name}”?
ru: Действительно удалить кисть “{brush_name}” из группы “{group_name}”?

note: TRANSLATORS: number of brushes in a brush group, for tooltips
en: %d brush | %d brushes
ru[0]: %d кисть
ru[1]: %d кисти
ru[2]: %d кистей

[ctx: brush group properties dialog: title]
note: TRANSLATORS: properties dialog for the current brush group
en: Group “{group_name}”
ru: Группа “{group_name}”

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Rename Group
ru: Переименовать группу

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Export as Zipped Brushset
ru: Экспортировать набор кистей

[ctx: brush group properties dialog: action buttons]
en: Delete Group
ru: Удалить группу

[ctx: brush group rename dialog: title]
en: Rename Group
ru: Переименовать группу

[ctx: brush group rename]
en: A group with this name already exists!
ru: Группа с таким именем уже существует!

[ctx: brush group delete]
en: Really delete group “{group_name}”?
ru: Действительно удалить группу “{group_name}”?

[ctx: brush group delete]
en: Could not delete group “{group_name}”.
    Some special groups cannot be deleted.
ru: Невозможно удалить группу “{group_name}”.
    Особые группы не могут быть удалены.

[ctx: brush group export dialog: title]
en: Export Brushes
ru: Экспортировать кисти

[ctx: brush group export dialog]
en: MyPaint brush package (*.zip)
ru: Пакет кистей MyPaint (*.zip)

[ctx: brush groups menu]
en: New Group…
ru: Новая группа…

[ctx: brush groups menu]
en: Import Brushes…
ru: Импортировать кисти…

[ctx: brush groups menu]
en: Get More Brushes…
ru: Найти больше кистей…

[ctx: new brush group dialog: title]
en: Create Group
ru: Создать группу

note: TRANSLATORS: "Button" refers to a mouse button TRANSLATORS: It is part of a button map label.
en: Button
ru: Кнопка

note: TRANSLATORS: abbreviated "Button <number>" for forms like "Alt+Btn1"
en: Btn
ru: Кнопка

note: TRANSLATORS: Name of second column in the button map preferences. TRANSLATORS: Column lists mod+button combinations (bound to actions) TRANSLATORS: E.g. Button1 or Ctrl+Button2 or Alt+Button3
en: Button press
ru: Нажатие кнопки

en: Add a new binding
ru: Добавить новую привязку

en: Remove the current binding
ru: Удалить текущую привязку

en: Edit binding for '%s'
ru: Изменить привязку для "%s"

note: TRANSLATORS: Part of interface when adding a new button map binding. TRANSLATORS: It's a label for the mod+button part of the combination. TRANSLATORS: Probably always the same as "Button press" (column name) TRANSLATORS: but with a trailing ":" or other lang-specific symbol.
en: Button press:
ru: Нажатие кнопки:

en: Hold down modifier keys, and press a button over this text to set a new binding.
ru: Чтобы создать привязку, зажмите клавиши-модификаторы и нажмите кнопку над этим текстом.

note: TRANSLATORS: "fixed" in the sense of "static" - TRANSLATORS: something which cannot be changed
en: {button} cannot be bound without modifier keys (its meaning is fixed, sorry)
ru: {button} не может быть привязана без модификаторов

en: {button_combination} is already bound to the action '{action_name}'
ru: {button_combination} уже привязано к действию "{action_name}"

en: Pick Color
ru: Выбрать цвет

en: Set the color used for painting
ru: Выбрать цвет, используемый для рисования

en: Pick Hue
ru: Выбрать тон

en: Set the color Hue used for painting
ru: Выбрать оттенок цвета, используемый для рисования

en: Pick Chroma
ru: Установить насыщенность

en: Set the color Chroma used for painting
ru: Выбрать насыщенность цвета, используемого для рисования

en: Pick Luma
ru: Установить яркость

en: Set the color Luma used for painting
ru: Выбрать яркость цвета, используемого для рисования

en: Color details
ru: Подробнее

en: Current brush color, and the color most recently used for painting
ru: Текущий цвет и цвет, использованный последним

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action title]
en: Gamut Mask Active
ru: Маска цветового охвата включена

[ctx: Color Wheels: activity toggle: action tooltip]
en: Limit your palette for specific moods using a gamut mask.
ru: Ограничить палитру определённым колоритом с помощью маски цветового охвата.

[ctx: HCY Color Wheel: tooltip]
en: HCY hue and chroma.
ru: Тон и насыщенность HCY.

[ctx: HCY Mask Editor Wheel: tooltip]
en: Gamut mask editor. Click in the middle to create or manipulate shapes, or rotate the mask using the edges of the disc.
ru: Редактор маски цветового охвата. Щёлкните в середине, чтобы создать или изменить фигуры, или поворачивайте маску с помощью краёв диска.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Atmospheric Triad
ru: Атмосферная триада

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Moody and subjective, defined by one dominant primary and two primaries which are less intense.
ru: Мрачная и субъективная, ограниченная одним доминирующим основным цветом и ещё двумя менее интенсивными основными цветами.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Shifted Triad
ru: Сдвинутая триада

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Weighted more strongly towards the dominant color.
ru: Смещена к доминантному цвету.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Complementary
ru: Противоположный цвет

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Contrasting opposites, balanced by having central neutrals between them on the color wheel.
ru: Контрастные противоположности, уравновешенные нейтральными цветами в середине цветового круга.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Mood and Accent
ru: Настроение и акцент

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: One main range of colors, with a complementary accent for variation and highlights.
ru: Один главный диапазон цветов, и дополнительный цвет для вариаций и акцентов.

[ctx: HCY Gamut Mask template name]
en: Split Complementary
ru: Разделённые противоположные

[ctx: HCY Gamut Mask template description]
en: Two analogous colors and a complement to them, with no secondary colors between them.
ru: Два похожих цвета и дополнительный цвет, без вторичных цветов между ними.

[ctx: HCY Gamut Mask new-from-template dialog: window title]
en: New Gamut Mask from Template
ru: Создать маску цветового охвата из шаблона

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: window title]
en: Gamut Mask Editor
ru: Редактор маски цветового охвата

[ctx: HCY Gamut Mask Editor dialog: mask-is-active checkbox]
en: Active
ru: Активно

[ctx: HCY Mask Editor: action button labels]
en: Help…
ru: Справка…

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Create mask from template.
ru: Создать маску из шаблона.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Load mask from a GIMP palette file.
ru: Загрузить маску из файла палитры GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Save mask to a GIMP palette file.
ru: Сохранить маску в файл палитры GIMP.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Erase the mask.
ru: Стереть маску.

[ctx: HCY Mask Editor: action button tooltips]
en: Open the online help for this dialog in a web browser.
ru: Открыть онлайн-справку по этому диалогу в браузере.

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Save Mask as a GIMP Palette
ru: Сохранить маску как палитру GIMP

[ctx: HCY Gamut Mask load dialog: window title]
en: Load Mask from a GIMP Palette
ru: Загрузить маску из файла палитры GIMP

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: properties tooltip.]
en: Set gamut mask.
ru: Установить маску цветового охвата.

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: title for tooltips etc.]
en: HCY Wheel
ru: Круг HCY

[ctx: HCY Wheel color adjuster page: description for tooltips etc.]
en: Set the color using cylindrical hue/chroma/luma space. The circular slices are equiluminant.
ru: Выбрать цвет с использованием цилиндрических координат тон/насыщенность/яркость. Круговые срезы имеют одинаковую яркость.

note: Tooltip mappings, indexed by whatever the slider currently represents
en: HSV Hue
ru: Тон HSV

en: HSV Saturation
ru: Насыщенность HSV

en: HSV Value
ru: Значение HSV

en: HSV Saturation and Value
ru: Насыщенность и значение HSV

en: HSV Hue and Value
ru: Тон и значение HSV

en: HSV Hue and Saturation
ru: Тон и насыщенность HSV

en: Rotate cube (show different axes)
ru: Повернуть куб (показать другие оси)

en: HSV Cube
ru: Куб HSV

en: An HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
ru: Куб HSV, который можно поворачивать, чтобы использовать разные плоские срезы.

en: HSV Square
ru: Квадрат HSV

en: An HSV Square which can be rotated to show different hues.
ru: Квадрат HSV, который можно поворачивать, чтобы использовать разные оттенки.

en: HSV Wheel
ru: Круг HSV

en: Saturation and Value color changer.
ru: Изменяет насыщенность и значение.

[ctx: palette panel: properties button tooltip]
en: Palette properties
ru: Свойства палитры

[ctx: palette panel tab tooltip title]
en: Palette
ru: Палитра

[ctx: palette panel tab tooltip description]
en: Set the color from a loadable, editable palette.
ru: Выбрать цвет из загружаемой и редактируемой палитры.

[ctx: palette editor dialog: palette name entry]
en: Untitled Palette
ru: Безымянная палитра

[ctx: palette editor dialog: title]
en: Palette Editor
ru: Редактор палитры

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Load from a GIMP palette file
ru: Загрузить из файла палитры GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Save to a GIMP palette file
ru: Сохранить в файл палитры GIMP

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Add a new empty swatch
ru: Добавить новую пустую ячейку

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove the current swatch
ru: Удалить текущую ячейку

[ctx: palette editor dialog: action buttons: tooltips]
en: Remove all swatches
ru: Удалить все ячейки

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: label]
en: Title:
ru: Название:

[ctx: palette editor dialog: palette name/title entry: tooltip]
en: Name or description for this palette
ru: Имя или описание для данной палитры

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: title]
en: Columns:
ru: Столбцов:

[ctx: palette editor dialog: number-of-columns spinbutton: tooltip]
en: Number of columns
ru: Количество столбцов

[ctx: palette editor dialog: color name entry: label]
en: Color name:
ru: Название цвета:

[ctx: palette editor dialog: color name entry: tooltip]
en: Current color's name
ru: Название текущего цвета

[ctx: palette editor dialog: color name entry]
en: Empty palette slot
ru: Пустая ячейка палитры

[ctx: palette load dialog: title]
en: Load palette
ru: Загрузить палитру

[ctx: palette save dialog: title]
en: Save palette
ru: Сохранить палитру

[ctx: palette view]
en: Color swatch palette.
    Drop colors here,
    drag them to organize.
ru: Палитра цветовых образцов.
    Добавляйте цвета сюда и
    перетаскивайте их, чтобы упорядочить.

[ctx: palette view]
en: Empty palette slot (drag a color here)
ru: Пустая ячейка палитры (перетащите сюда цвет)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Add Empty Slot
ru: Добавить пустую ячейку

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Row
ru: Вставить строку

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: inserting gaps (empty color swatches)
en: Insert Column
ru: Вставить столбец

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (RGB)
ru: Заполнить промежуток (RGB)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HCY)
ru: Заполнить промежуток (HCY)

[ctx: palette view: context menu]
note: TRANSLATORS: Color interpolations
en: Fill Gap (HSV)
ru: Заполнить промежуток (HSV)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
ru: Файл палитры GIMP (*.gpl)

[ctx: palette load dialog: filters]
en: All files (*)
ru: Все файлы (*)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: GIMP palette file (*.gpl)
ru: Файл палитры GIMP (*.gpl)

[ctx: palette save dialog: filters]
en: All files (*)
ru: Все файлы (*)

[ctx: color sliders panel: tab title (in tooltip)]
en: Component Sliders
ru: Ползунки компонентов

[ctx: color sliders panel: tab description (in tooltip)]
en: Adjust individual components of the color.
ru: Настроить отдельные компоненты цвета.

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Red
ru: Красный RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Green
ru: Зелёный RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: RGB Blue
ru: Синий RGB

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Hue
ru: Тон HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Saturation
ru: Насыщенность HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HSV Value
ru: Значение HSV

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Hue
ru: Тон HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Chroma
ru: Насыщенность HCY

[ctx: color component slider: tooltip]
en: HCY Luma (Y')
ru: Яркость HCY (Y')

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Liquid Wash
ru: Плавная волна

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using a liquid-like wash of nearby colors.
ru: Выбрать цвет, используя размытые близлежащие цвета.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Concentric Rings
ru: Концентрические кольца

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color using concentric HSV rings.
ru: Выбрать цвет с помощью концентрических колец HSV.

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip title]
en: Crossed Bowl
ru: Перекрещенная чаша

[ctx: color changer dock panels: tab tooltip description]
en: Change color with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
ru: Выбрать цвет с помощью переходов HSV, перекрещивающих полукруглую чашу с цветом.

[ctx: File Load Compat Options]
en: Based on file
ru: На основе файла

[ctx: file compatibility warning]
note: TRANSLATORS: This is probably a rare warning, and it will not TRANSLATORS: really be shown at all before the release of 3.0
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may be <b>incompatible</b> with <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Editing this file with this version of MyPaint is not guaranteed to work, and may even result in crashes.
    
    It is <b>strongly recommended</b> to upgrade to <b>MyPaint {new_version}</b> or newer if you want to edit this file!
ru: “{filename}” был сохранён в <b>MyPaint {new_version}</b>. Он может быть <b>несовместим</b> с <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Редактирование этого файла в текущей версии MyPaint может работать некорректно или даже привести к падению приложения.
    
    <b>Настоятельно рекомендуется</b> обновиться до <b>MyPaint {new_version}</b> или новее перед редактирование этого файла.

[ctx: file compatibility warning]
en: “{filename}” was saved with <b>MyPaint {new_version}</b>. It may not be fully compatible with <b>Mypaint {current_version}</b>.
    
    Saving it with this version of MyPaint may result in data that is only supported by the newer version being lost.
    
    To be safe you should upgrade to MyPaint {new_version} or newer.
ru: “{filename}” был сохранён в <b>MyPaint {new_version}</b>. Он может быть не полностью совместим с <b>MyPaint {current_version}</b>.
    
    Сохранение этого файла в текущей версии MyPaint может привести к потере тех данных, которые поддерживаются только более новой версией приложения.
    
    Чтобы этого не произошло, рекомендуется обновиться до MyPaint {new_version} или новее.

[ctx: file compatibility question]
en: Do you want to open this file anyway?
ru: Всё равно открыть этот файл?

[ctx: Version compat warning toggle]
en: Don't show this warning again
ru: Не показывать это предупреждение снова

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 1.x mode
ru: Всегда открывать в режиме совместимости 1.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Always open in 2.x mode
ru: Всегда открывать в режиме совместимости 2.x

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: TRANSLATORS: One of the options for the TRANSLATORS: "When Not Specified in File" TRANSLATORS: compatibility setting.
en: Open in 1.x mode unless file contains pigment layers
ru: Открывать в режиме совместимости 1.x, если файл не содержит слоёв красителей

[ctx: File Load Compat Options]
note: TRANSLATORS: This is a label for a dropdown menu in the TRANSLATORS: file chooser dialog when loading .ora files.
en: Compatibility mode:
ru: Режим совместимости:

[ctx: prefs: device's type label]
en: Cursor/puck
ru: Манипулятор

[ctx: prefs: device's type label]
en: Eraser
ru: Ластик

[ctx: prefs: device's type label]
en: Keyboard
ru: Клавиатура

[ctx: prefs: device's type label]
en: Mouse
ru: Мышь

[ctx: prefs: device's type label]
en: Pen
ru: Перо

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchpad
ru: Сенсорная панель

[ctx: prefs: device's type label]
en: Touchscreen
ru: Сенсорный экран

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Ignore
ru: Игнорировать

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Any Task
ru: Для любых действий

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Non-painting tasks
ru: Не для рисования

[ctx: device settings: allowed usage]
en: Navigation only
ru: Только для навигации

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Zoom
ru: Масштаб

[ctx: device settings: unmodified scroll action]
en: Pan
ru: Перемещение

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the device's name
en: Device
ru: Устройство

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is the number of axes (an integer)
en: Axes
ru: Оси

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column shows type labels ("Touchscreen", "Pen" etc.)
en: Type
ru: Тип

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown allowing the allowed TRANSLATORS: tasks for the row's device to be configured.
en: Use for…
ru: Использовать для…

[ctx: prefs: devices table: column header]
note: TRANSLATORS: Column's data is a dropdown for how the device's TRANSLATORS: scroll wheel or scroll-gesture events are to be TRANSLATORS: interpreted normally.
en: Scroll…
ru: Прокрутка…

note: Name and preview column: will be indented
en: Name
ru: Имя

en: Overwrite brush?
ru: Перезаписать кисть?

en: Replace
ru: Заменить

en: Rename
ru: Переименовать

en: Replace all
ru: Заменить все

en: Rename all
ru: Переименовать все

en: Imported brush
ru: Импортированная кисть

en: Existing brush
ru: Существующая кисть

en: <b>A brush named “{brush_name}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new brush be renamed?
ru: <b>Кисть с именем “{brush_name}” уже существует.</b>
    Следует ли заменить её или переименовать новую кисть?

en: Overwrite brush group?
ru: Перезаписать группу кистей?

en: <b>A group named “{groupname}” already exists.</b>
    Do you want to replace it, or should the new group be renamed?
    If you replace it, the brushes may be moved to a group called “{deleted_groupname}”.
ru: <b>Группа с именем “{groupname}” уже существует.</b>
    Следует ли заменить её или переименовать новую группу?
    Если группа будет заменена, кисти из неё будут перемещены в группу “{deleted_groupname}”.

en: Import brush package?
ru: Импортировать пакет с кистями?

en: <b>Do you really want to import package “{brushpack_name}”?</b>
ru: <b>Действительно импортировать пакет “{brushpack_name}”?</b>

en: Load brush settings from shortcut slot %d
ru: Загрузить настройки кисти из слота быстрого доступа %d

en: Store brush settings in shortcut slot %d
ru: Сохранить настройки кисти в слот быстрого доступа %d

en: Restore Brush %d
ru: Выбрать кисть %d

en: Save to Brush %d
ru: Сохранить кисть %d

en: Undo %s
ru: Отменить %s

en: Undo
ru: Отменить

en: Redo %s
ru: Вернуть %s

en: Redo
ru: Вернуть

note: TRANSLATORS: Statusbar message explaining button and modifier TRANSLATORS: combinations used to access modes/tools/actions. TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <list>"
en: {button_combination} is {resultant_action}
ru: {button_combination} — {resultant_action}

note: TRANSLATORS: "With <current-modifiers> held down: <separated-list>" TRANSLATORS: Action names may contain coordinating conjunctions such TRANSLATORS: as the English "and", so use appropriate punctuation or TRANSLATORS: wording for the separator. Also a little more spacing TRANSLATORS: than normal lo
en: With {modifiers} held down:  {button_actions}.
ru: При нажатии {modifiers}:  {button_actions}.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Empty document, nothing copied.
ru: Пустой документ, ничего не скопировано.

[ctx: Statusbar message: copy result]
en: Copied layer as {w}×{h} image.
ru: Копированный слой в виде изображения {w}×{h}.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Nothing on clipboard.
ru: В буфере обмена ничего нет.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Clipboard does not contain an image.
ru: Буфер обмена не содержит изображения.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Cannot paste into this type of layer.
ru: Не удалось вставить в этот тип слоя.

[ctx: Statusbar message: paste result]
en: Pasted {w}×{h} image.
ru: Вставленное изображение {w}×{h}.

[ctx: Statusbar message: vacuum document]
en: Vacuum: discarded {removed} of {total} tiles.
ru: Очистка: удалено {removed} из {total} плиток.

note: TRANSLATORS: window title for use with a filename
en: %s - MyPaint
ru: %s — MyPaint

[ctx: Open dragged file confirm dialog: title]
en: Open Dragged File?
ru: Открыть перетаскиваемый файл?

[ctx: Open dragged file confirm dialog: continue button]
en: _Open
ru: _Открыть

en: Set current color
ru: Выбрать текущий цвет

en: Leave Fullscreen Mode
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: Leave Fullscreen
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: Enter Fullscreen Mode
ru: Перейти в полноэкранный режим

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

[ctx: Quit confirm dialog: title]
en: Really Quit?
ru: Действительно выйти?

[ctx: Quit confirm dialog: continue button]
en: _Quit
ru: _Выход

en: Import brush package…
ru: Импортировать пакет кистей…

en: MyPaint brush package (*.zip)
ru: Пакет кистей MyPaint (*.zip)

note: # UI string consts TRANSLATORS: Statusbar message when "Edit in External App" TRANSLATORS: (for a layer) is successfully initiated.
en: Launched {app_name} to edit layer “{layer_name}”
ru: Запущено приложение {app_name} для редактирования слоя “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message shown when the app chosen for TRANSLATORS: "Edit in External App" (for a layer) failed to open.
en: Error: failed to launch {app_name} to edit layer “{layer_name}”
ru: Ошибка: не удалось запустить {app_name} для редактирования слоя “{layer_name}”

note: TRANSLATORS: Statusbar message for when an "Edit in External App" TRANSLATORS: operation is cancelled by the user before it starts.
en: Editing cancelled. You can still edit “{layer_name}” from the Layers menu.
ru: Редактирование отменено. Можно отредактировать “{layer_name}” с помощью меню "Слои".

note: TRANSLATORS: This is a statusbar message shown when TRANSLATORS:  a layer is updated from an external edit
en: Updated layer “{layer_name}” with external edits
ru: Слой “{layer_name}” обновлён внешними изменениями

[ctx: Edit in External App (statusbar message)]
en: Failed to update layer with external edits from “{file_basename}”.
ru: Не удалось обновить слой внешними изменениями из “{file_basename}”.

en: MyPaint needs to edit a file of type “{type_name}” ({content_type}). What application should it use?
ru: MyPaint требуется редактировать файл типа “{type_name}” ({content_type}). Какое приложение следует использовать?

en: What application should MyPaint use for editing files of type “{type_name}” ({content_type})?
ru: Какое приложение должна использовать программа MyPaint для редактирования файлов типа “{type_name}” ({content_type})?

en: Open With…
ru: Открыть с помощью…

en: Icon
ru: Значок

en: no description
ru: нет описания

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Loading {files_summary}…
ru: Загрузка {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Importing layers from {files_summary}…
ru: Импорт слоёв из {files_summary}...

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Saving {files_summary}…
ru: Сохранение {files_summary}…

[ctx: Document I/O: message shown while working]
en: Exporting to {files_summary}…
ru: Экспорт в {files_summary}…

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to export to {files_summary}.
ru: Не удалось выполнить экспорт в {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Failed to save {files_summary}.
ru: Не удалось выполнить сохранение {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not import layers from {files_summary}.
ru: Невозможно импортировать слои из {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail message]
en: Could not load {files_summary}.
ru: Невозможно загрузить {files_summary}.

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Save failed
ru: Ошибка сохранения

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Export failed
ru: Ошибка экспорта

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Import Layers failed
ru: Ошибка импорта слоя

[ctx: Document I/O: fail dialog title]
en: Open failed
ru: Открыть не удалось

[ctx: Document I/O: success]
en: Exported to {files_summary} successfully.
ru: Экспорт в {files_summary} успешно завершён.

[ctx: Document I/O: success]
en: Saved {files_summary} successfully.
ru: Сохранение {files_summary} успешно завершено.

[ctx: Document I/O: success]
en: Imported layers from {files_summary}.
ru: Импорт слоёв из {files_summary} успешно завершён.

[ctx: Document I/O: success]
en: Loaded {files_summary}.
ru: Загрузка {files_summary} успешно завершена.

note: TRANSLATORS: formatting for {files_summary} for multiple files. TRANSLATORS: corresponding msgid for single files: "“{basename}”"
en: {n} file | {n} files
ru[0]: {n} файл
ru[1]: {n} файла
ru[2]: {n} файлов

[ctx: save/load dialogs: filter patterns]
en: All Recognized Formats
ru: Все поддерживаемые форматы

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: By extension (prefer default format)
ru: По расширению (преимущественно стандартный формат)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, respecting “Show Background” (*.png)
ru: PNG, с учётом параметра “Показать фон” (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, solid RGB (*.png)
ru: PNG, сплошной RGB (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: PNG, transparent RGBA (*.png)
ru: PNG, прозрачный RGBA (*.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by layer (*.NUM.png)
ru: Серия PNG, по слою (*.NUM.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: Multiple PNGs, by view (*.NAME.png)
ru: Серия PNG, по просмотру (*.XXX.png)

[ctx: save dialogs: save formats and options]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
ru: JPEG, с качеством 90% (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Dialogs (window title): File→Export…]
en: Export
ru: Экспортировать

[ctx: Dialogs (window title): File→Save As…]
en: Save As
ru: Сохранить как…

[ctx: save dialogs: formats and options: (label)]
en: Format to save as:
ru: Формат для сохранения:

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback title (normally overridden)]
en: Really Continue?
ru: Действительно продолжить?

[ctx: Destructive action confirm dialog: cancel button]
en: _Cancel
ru: _Отмена

[ctx: Destructive action confirm dialog: save checkbox]
en: _Save to Scraps first
ru: Сохранить как _черновик

[ctx: Destructive action confirm dialog: fallback continue button (normally overridden)]
en: Co_ntinue
ru: Про_должить

[ctx: Destructive action confirm dialog: warning message]
en: You risk losing {abbreviated_time} of unsaved painting.
ru: Будет потеряно {abbreviated_time} несохранённого рисования.

[ctx: File→New: confirm dialog: title question]
en: New Canvas?
ru: Новый холст?

[ctx: File→New: confirm dialog: continue button]
en: _New Canvas
ru: _Новый холст

[ctx: File→Open: confirm dialog: title question]
en: Open File?
ru: Открыть файл?

[ctx: File→Open: confirm dialog: continue button]
en: _Open…
ru: _Открыть…

[ctx: File→Open: file chooser dialog: title]
en: Open File
ru: Открыть файл

[ctx: load dialogs: title]
en: Open Scratchpad…
ru: Открыть блокнот…

[ctx: Layers→Import Layers: files-chooser dialog: title]
en: Import Layers
ru: Импортировать слои

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: title]
en: Open File?
ru: Открыть файл?

[ctx: File→Open Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
ru: _Открыть

[ctx: File→Open Most Recent confirm dialog: title]
en: Open Most Recent File?
ru: Открыть недавний файл?

[ctx: File→Open Most Recent→* confirm dialog: continue button]
en: _Open
ru: _Открыть

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap: error message]
en: There are no scrap files yet. Try saving one first.
ru: Ещё нет файлов черновиков. Следует сохранить хотя бы один черновик.

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Next Scrap?
ru: Открыть следующий черновик?

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: title]
en: Open Previous Scrap?
ru: Открыть предыдущий черновик?

[ctx: File→Open Next/Prev Scrap confirm dialog: continue button]
en: _Open
ru: _Открыть

[ctx: File→Revert: status message: canvas has no filename yet]
en: Cannot revert: canvas has not been saved to a file yet.
ru: Невозможно отменить: холст не сохранён в файл.

[ctx: File→Revert confirm dialog: title]
en: Revert Changes?
ru: Отменить изменения?

[ctx: File→Revert confirm dialog: continue button]
en: _Revert
ru: _Отменить

[ctx: Name of the fill mode In other software, 'Flood Fill' is also known as 'Bucket Fill' or just 'Fill']
en: Flood Fill
ru: Заливка

[ctx: Usage description of the Flood Fill mode]
en: Fill areas with color
ru: Заливка областей цветом

[ctx: fill options: numeric value that determines whether tested pixels will be included in the fill, based on color difference]
en: Tolerance:
ru: Порог:

[ctx: fill options: Tolerance (tooltip) Note: 'the start' refers to the color of the starting point (pixel) of the fill]
en: How much pixel colors are allowed to vary from the start
    before Flood Fill will refuse to fill them
ru: Допустимое отклонение количества цветов пикселов,
    после превышения которого функция заливки не будет работать

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to what the fill isbased on, not where the actual fill ends up.]
en: Source:
ru: Источник:

[ctx: fill options: 'Source:' category (tooltip)]
en: The input that the fill will be based on
ru: Входные данные, на которых будет основана заливка

[ctx: fill options: 'Source' category: Layer dropdown (tooltip)]
en: Select a specific layer you want the fill to be based on
ru: Выбрать конкретный слой, на котором будет основана заливка

[ctx: fill options: 'Source:' category: toggle (label) When this option is enabled, the fill is based on the combination of all visible layers]
en: Sample Merged
ru: На основе всех видимых слоёв

[ctx: fill options: Sample Merged (tooltip)]
en: When considering which area to fill, use a
    temporary merge of all the visible layers
    underneath the current layer
ru: При выборе места заливки используется
    временное объединение всех видимых слоёв
    под текущим слоем

[ctx: fill options: toggle whether the fill will be limited by the viewport]
en: Limit to View
ru: Ограничить областью просмотра

[ctx: fill options: Limit to View (tooltip) Note: 'that can fit the view' is equivalent to: 'in which the entire visible part of the canvas can fit]
en: Limit the area that can be filled, based on the viewport.
    If the view is rotated, the fill will be limited to the
    smallest canvas-aligned rectangle that can fit the view.
ru: Ограничить область заливки областью просмотра.
    Если обзор повёрнут, заливка будет ограничена
    наименьшим выровненным по холсту прямоугольником,
    который помещается в области просмотра.

[ctx: fill options: option category (label) Options under this category relate to where the fill will end up (default: the active layer) and how it will be combined with that layer.]
en: Target:
ru: Цель:

[ctx: fill options: 'Target:' category (tooltip)]
en: Where the output should go
ru: Где должен быть результат

[ctx: fill options: Target | toggle (label) When this option is enabled, the fill will be placed on a new layer above the active layer. Option resets after each fill.]
en: New Layer (once)
ru: Новый слой (однократно)

[ctx: fill options: Target | New Layer (tooltip)]
en: Create a new layer with the results of the fill.
    This is turned off automatically after use.
ru: Создать новый слой с результатами заливки.
    Отключается автоматически после использования.

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown - warning text]
en: This mode does nothing when alpha locking is enabled!
ru: Этот режим не работает с включённой альфа-блокировкой!

[ctx: fill options: Target | Blend Mode dropdown (tooltip)]
en: Blend mode used when filling
ru: Режим смешивания, который используется при заливке

en: Opacity:
ru: Непрозрачность:

[ctx: fill options: Opacity slider (tooltip)]
en: Opacity of the fill
ru: Непрозрачность заливки

[ctx: fill options: numeric option - grow/shrink fill (label)]
en: Offset:
ru: Смещение:

[ctx: fill options: Offset (tooltip)]
en: The distance in pixels to grow or shrink the fill
ru: Расстояние в пикселах для увеличения или уменьшения заливки

[ctx: fill options: numeric option for blurring fill (label)]
en: Feather:
ru: Перо:

[ctx: fill options: Feather (tooltip)]
en: The amount of blur to apply to the fill
ru: Степень размытия для заливки

[ctx: fill options: gap detection toggle (label)]
en: Use Gap Detection
ru: Использовать обнаружение пробелов

[ctx: fill options: Use Gap Detection (tooltip)]
en: Try to detect gaps and not fill past them.
    Note: This can be a lot slower than the regular fill, only enable when you need it.
ru: Попытаться определить пробелы и не заливать за них.
    Примечание: этот способ гораздо медленней обычной заливки, включайте его только при необходимости.

[ctx: fill options: gap-detection sub-option, numeric setting (label)]
en: Max Gap Size:
ru: Максимальный размер пробела:

[ctx: fill options: Max Gap Size (tooltip)]
en: The size of the largest gaps that can be detected.
    Using large values can make the fill run a lot slower.
ru: Наибольший размер пробела, который может быть обнаружен.
    Чем больше значение, тем медленнее будет выполняться заливка.

[ctx: fill options: on/off sub-option, numeric (label) When enabled, if the fill stops after going past a detected gap, it 'pulls' the fill back out of the gap to the other side of it.]
en: Prevent seeping
ru: Предотвратить просачивание

[ctx: fill options: Prevent seeping (tooltip)]
en: Try to prevent the fill from seeping into the gaps.
    If a fill starts in a detected gap, this option will do nothing.
ru: Попытаться предотвратить просачивание заливки в пробелы.
    Если заливка начинается в обнаруженном пробеле, этот параметр не будет работать.

en: Reset
ru: Сбросить

[ctx: fill options: Reset button (tooltip)]
en: Reset options to their defaults
ru: Сбросить к значениям по умолчанию

[ctx: fill option: default option in the Source Layer dropdown]
en: Selected Layer
ru: Выбранный слой

en: Edit Frame
ru: Изменить рамку

en: Adjust the document frame
ru: Настроить рамку документа

en: Frame Size
ru: Размер рамки

note: {unit: (conv_factor, upper, lower, step_incr, page_incr, digits)}
en: px
ru: пикс.

en: Height:
ru: Высота:

en: Width:
ru: Ширина:

en: Resolution:
ru: Разрешение:

en: Dots Per Inch (really Pixels Per Inch)
ru: Количество точек на дюйм (в действительности — пикселов на дюйм)

en: Color:
ru: Цвет:

en: Frame Color
ru: Цвет рамки

en: <b>Frame dimensions</b>
ru: <b>Размеры рамки</b>

en: <b>Pixel density</b>
ru: <b>Плотность пикселов</b>

en: Set Frame to Layer
ru: Рамка по размерам слоя

en: Set frame to the extents of the current layer
ru: Установить рамку по размерам текущего слоя

en: Set Frame to Document
ru: Рамка по размерам документа

en: Set frame to the combination of all layers
ru: Установить рамку по размерам объединения всех слоёв

en: Trim Layer to Frame
ru: Обрезать слой по рамке

en: Trim parts of the current layer which lie outside the frame
ru: Обрезать части слоя, находящиеся вне установленной рамки

en: Enabled
ru: Включено

en: inch
ru: дюймы

en: cm
ru: см

en: mm
ru: мм

en: Freehand Drawing
ru: Рисование от руки

en: Paint free-form brush strokes
ru: Свободное рисование

note: TRANSLATORS: Short alias for "Slow position tracking". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Smooth:
ru: Стабилизация:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Pressure (for mouse)". This is TRANSLATORS: used on the options panel.
en: Pressure:
ru: Сила нажатия:

note: TRANSLATORS: Short alias for "Fake Barrel Rotation (for mouse)". TRANSLATORS: This is used on the options panel.
en: Twist:
ru: Кручение:

en: Bug Detected
ru: Обнаружена ошибка

en: <big><b>A programming error has been detected.</b></big>
ru: <big><b>Обнаружена ошибка программирования.</b></big>

en: You may be able to ignore this error and carry on working, but you should probably save your work soon.
    
    Please tell the developers about this using the issue tracker if no-one else has reported it yet.
ru: Эту ошибку можно проигнорировать и продолжить работу, но рекомендуется сохранить результат в ближайшее время.
    
    Пожалуйста, сообщите разработчикам о проблеме в трекере, если ещё никто этого не сделал.

en: Search Tracker…
ru: Искать по трекеру…

note: only development and prereleases
en: Report…
ru: Сообщить об ошибке…

en: Ignore Error
ru: Игнорировать ошибку

en: Quit MyPaint
ru: Выйти из MyPaint

en: Details…
ru: Подробнее…

en: Exception while analyzing the exception.
ru: Ошибка при анализе исключения.

note: TRANSLATORS: Crash report template for github, preceding a traceback. TRANSLATORS: Please ask users kindly to supply at least an English TRANSLATORS: title if they are able.
en:             #### Description
    
                Give this report a short descriptive title.
                Use something like
                "[feature-that-broke]: [what-went-wrong]"
                for the title, if you can.
                Then please replace this text
                with a longer description of the bug.
                Screenshots or videos are great, too!
    
                #### Steps to reproduce
    
                Please tell us what you were doing
                when the error message popped up.
                If you can provide step-by-step instructions
                on how to reproduce the bug,
                that's even better.
    
                #### Traceback
ru:             #### Description
    
                По возможности опишите проблему на английском языке.
                В заголовке используйте информативное название.
                Что-то наподобие этого:
                "[что сломалось]: [что пошло не так]".
                Затем замените этот текст
                подробным описанием ошибки.
                Снимки экрана и видео приветствуются!
                Если вы не знаете английского,
                опишите проблему на языке, которым владеете.
    
                #### Steps to reproduce
    
                Пожалуйста, опишите здесь ваши действия перед тем,
                как всплыло сообщение об ошибке.
                Будет замечательно, если вы сможете
                описать последовательность шагов
                для воспроизведения ошибки.
    
                #### Traceback

en: Inking
ru: Контуры

en: Draw, and then adjust smooth lines
ru: Рисование сглаженных линий с возможностью дальнейшего редактирования

en: Input Device Test
ru: Проверка устройств ввода

en: (no pressure)
ru: (нет нажатия)

en: (no tilt)
ru: (нет наклона)

en: Tilt:
ru: Наклон:

en: (no device)
ru: (нет устройства)

en: Device:
ru: Устройство:

en: (No Barrel Rotation)
ru: (нет кручения)

en: Barrel Rotation:
ru: Кручение:

note: TRANSLATORS: Command to move a layer in the horizontal plane, TRANSLATORS: preserving its position in the stack. TRANSLATORS: Note "in the horizontal plane" - not "horizontally".
en: Move Layer
ru: Переместить слой

en: Move the current layer
ru: Переместить текущий слой

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer names cannot be empty.
ru: Имена слоёв не должны оставаться пустыми.

[ctx: layer properties dialog: name entry: icon tooltip]
en: Layer name is not unique.
ru: Имя слоя не уникально.

[ctx: layer properties dialog: title]
en: Layer Properties
ru: Свойства слоя

[ctx: layer properties dialog: done button]
en: Done
ru: Готово

note: Visibility flag column
en: Visible
ru: Видим

note: Other flags column
en: Flags
ru: Флаги

[ctx: Layers: description: no layer ("never happens" condition!)]
en: ?layer
ru: ?слой

[ctx: Layers: description parts: unknown mode (fallback str!)]
en: ?mode
ru: ?режим

[ctx: Layers: description parts: layer hidden]
en: Hidden
ru: Скрыт

[ctx: Layers: description parts: opacity percentage]
en: %d%% opaque
ru: %d%% непрозрачности

[ctx: Layers dockable: description parts: layer locked flag]
en: Locked
ru: Заблокирован

[ctx: Layers: description parts: unknown type (fallback str!)]
en: ?type
ru: ?тип

en: Layers
ru: Слои

en: Arrange layers and assign effects
ru: Расположить слои и назначить эффекты

note: TRANSLATORS: tooltip for the opacity slider (text) TRANSLATORS: note that "%%" turns into "%"
en: Layer opacity: %d%%
ru: Непрозрачность слоя: %d%%

note: TRANSLATORS: status bar messages for drag, without/with modifiers
en: Move layer in stack…
ru: Переместить слой в стопке…

en: Move layer in stack (dropping into a regular layer will create a new group)
ru: Переместить слой в стопке (при помещении на обычный слой будет создана новая группа)

en: Layer
ru: Слой

[ctx: view controls: rename view dialog]
en: Rename View
ru: Переименовать вид

en: Entrance Pressure
ru: Сила нажатия в начале линии

en: Stroke entrance pressure for line tools
ru: Сила нажатия в начале для инструментов, проводящих линии

en: Midpoint Pressure
ru: Сила нажатия в середине линии

en: Mid-Stroke pressure for line tools
ru: Сила нажатия в середине для инструментов, проводящих линии

en: Exit Pressure
ru: Сила нажатия в конце линии

en: Stroke exit pressure for line tools
ru: Сила нажатия в конце для инструментов, проводящих линии

en: Head
ru: Начало штриха

en: Stroke lead-in end
ru: Конец начала штриха

en: Tail
ru: Конец штриха

en: Stroke trail-off beginning
ru: Начало конца штриха

en: Pressure variation…
ru: Вариация силы нажатия…

en: Lines and Curves
ru: Линии и кривые

note: TRANSLATORS: users should never see this message
en: Generic line/curve mode
ru: Режим простых линий и кривых

en: Draw straight lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
ru: Рисование прямых линий; Shift добавляет кривизну, Ctrl ограничивает угол наклона

en: Connected Lines
ru: Связанные линии

en: Draw a sequence of lines; Shift adds curves, Ctrl constrains angle
ru: Рисование связанных линий; Shift добавляет кривизну, Ctrl ограничивает угол наклона

en: Ellipses and Circles
ru: Эллипсы и круги

en: Draw ellipses; Shift rotates, Ctrl constrains ratio/angle
ru: Рисование эллипсов; Shift позволяет поворачивать эллипс, Ctrl ограничивает отношение сторон и угол поворота

[ctx: About dialog: copyright statement]
en: Copyright (C) 2005-2020
    Martin Renold and the MyPaint Development Team
ru: Авторские права © 2005-2020
    Martin Renold и команда разработчиков MyPaint

[ctx: About dialog: license summary]
en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY. See the COPYING file for more details.
ru: Это свободное программное обеспечение; вы можете распространять его и/или изменять его на условиях Общей Публичной Лицензии GNU (GPL), опубликованной Free Software Foundation, используя версию 2 лицензии или (на  ваш выбор) любую более позднюю версию.
    
    Эта программа распространяется в надежде, что она будет полезной, но БЕЗО ВСЯКИХ ГАРАНТИЙ. Более подробные сведения доступны в файле COPYING.

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: programming
ru: программирование

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: portability
ru: портируемость

[ctx: About dialog: credits: tasks]
en: project management
ru: управление проектом

[ctx: About dialog: credits: tasks: brush presets and icons]
en: brushes
ru: кисти

[ctx: About dialog: credits: tasks: background paper textures]
en: patterns
ru: текстуры

[ctx: About dialog: credits: tasks: icons for internal tools]
en: tool icons
ru: значки инструментов

[ctx: About dialog: credits: tasks: the main application icon]
en: desktop icon
ru: значок программы

[ctx: About dialog: credits: tasks: palettes]
en: palettes
ru: палитры

[ctx: About dialog: credits: tasks: docs, manuals and HOWTOs]
en: documentation
ru: документация

[ctx: About dialog: credits: tasks: user support]
en: support
ru: поддержка

[ctx: About dialog: credits: tasks: outreach (social media, ads?)]
en: outreach
ru: распространение

[ctx: About dialog: credits: tasks: running or building a community]
en: community
ru: сообщество

note: TRANSLATORS:"Brush radius" for the options panel. Short.
en: Size:
ru: Размер:

note: TRANSLATORS:"Brush opacity" for the options panel. Short.
en: Opaque:
ru: Непрозрачность:

note: TRANSLATORS:"Brush hardness/sharpness" for the options panel. Short.
en: Sharp:
ru: Жёсткость:

note: TRANSLATORS:"Additional pressure gain" for the options panel. Short.
en: Gain:
ru: Нажим:

note: TRANSLATORS:"Paint Pigment Mode" for the options panel. Short.
en: Pigment:
ru: Краситель:

[ctx: options panel: tab tooltip: title]
en: Tool Options
ru: Параметры инструментов

[ctx: options panel: tab tooltip: description]
en: Specialized settings for the current editing tool
ru: Параметры, предназначенные для текущего инструмента

[ctx: options panel: body]
en: <i>No options available</i>
ru: <i>Параметры отсутствуют</i>

en: Zoom: %.01f%%
ru: Масштаб: %.01f%%

[ctx: context picker: statusbar text during grab]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer…
ru: Выбрать настройки и цвет мазка, слой…

[ctx: color picker: statusbar text during grab]
en: Pick color…
ru: Выбрать цвет…

en: Preferences
ru: Параметры

[ctx: Language preferences menu - default option]
note: TRANSLATORS: This option means that MyPaint will try to use TRANSLATORS: the language the system tells it to use.
en: System Language
ru: Как в системе

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface - menu entries]
note: TRANSLATORS: lang_en is the english name of the language TRANSLATORS: lang_nat is the native name of the language TRANSLATORS: in that _same language_. TRANSLATORS: This can just be copied most of the time.
en: {lang_en} - ({lang_nat})
ru: {lang_en} — ({lang_nat})

note: TRANSLATORS: title of panel showing an overview of the whole canvas
en: Preview
ru: Обзор

en: Show preview of the whole drawing area
ru: Показать миниатюру всей области рисования

note: TRANSLATORS: The preview panel shows where the "camera" of the TRANSLATORS: main view is pointing.
en: Show Viewfinder
ru: Показать видоискатель

en: Scratchpad
ru: Блокнот

en: Mix colors and make sketches on separate scrap pages
ru: Смешивайте цвета и делайте наброски на отдельных страницах блокнота

en: Previous item
ru: Предыдущий элемент

en: Next item
ru: Следующий элемент

en: (Nothing to show)
ru: (нечего показывать)

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Place axis
ru: Разместить ось

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Move axis
ru: Переместить ось

[ctx: symmetry axis edit mode: instructions shown in statusbar]
en: Remove axis
ru: Удалить ось

[ctx: symmetry axis edit mode: mode name (tooltips)]
en: Edit Symmetry Axis
ru: Настроить ось симметрии

[ctx: symmetry axis edit mode: mode description (tooltips)]
en: Adjust the painting symmetry axis.
ru: Регулировать ось симметрии для рисования.

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: X Position:
ru: Положение по оси X:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Y Position:
ru: Положение по оси Y:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Angle: %.2f°
ru: Угол: %.2f°

[ctx: symmetry axis options panel: position button: no axis pos.]
en: None
ru: Нет

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Alpha:
ru: Альфа:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Symmetry Type:
ru: Тип симметрии:

[ctx: symmetry axis options panel: labels]
en: Rotational lines:
ru: Линии вращения:

[ctx: symmetry axis options panel: axis active checkbox]
en: Enabled
ru: Включено

en: File handling
ru: Управление файлами

en: Scraps switcher
ru: Переключатель черновиков

en: Undo and Redo
ru: Отмена и возврат

en: Blend Modes
ru: Режимы смешивания

en: Line Modes
ru: Режимы линий

en: View (Main)
ru: Вид (главная)

en: View (Alternative/Secondary)
ru: Вид (вторичная)

en: View (Resetting)
ru: Вид (сброс)

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: close tab
ru: {tab_title}: закрыть вкладку

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: tab options and properties
ru: {tab_title}: параметры и свойства вкладок

[ctx: workspace: sidebar tabs: button tooltips]
en: {tab_title}: move tab to other sidebar
ru: {tab_title}: переместить вкладку на другую боковую панель

en: Scroll View
ru: Переместить вид

en: Drag the canvas view
ru: Переместить отображение холста

en: Zoom View
ru: Масштаб

en: Zoom the canvas view
ru: Увеличить отображение холста

en: Rotate View
ru: Вращение

en: Rotate the canvas view
ru: Повернуть отображение холста

en: Unknown Command
ru: Неизвестное действие

en: Undefined (command not started yet)
ru: Неопределённое значение (команда ещё не запущена)

note: TRANSLATORS: A short time spent painting / making brushwork. TRANSLATORS: This can correspond to zero or more touches of TRANSLATORS: the physical stylus to the tablet.
en: {seconds:.01f}s of painting with {brush_name}
ru: {seconds:.01f}с рисования с {brush_name}

en: Flood Fill
ru: Заливка

en: Trim Layer
ru: Обрезать слой

en: Uniquify Layer Pixels
ru: Унифицировать пикселы слоя

en: Refactor Group
ru: Перестроить группу

en: Clear Layer
ru: Очистить слой

note: This is used by Paste layer as well as when loading from a PNG file. However in the latter case, the undo stack is reset immediately afterward.
en: Paste Layer
ru: Вставить слой

en: New Layer from Visible
ru: Сделать слой видимым

en: Merge Visible Layers
ru: Объединить видимые слои

en: Merge Down
ru: Объединить с нижним

en: Normalize Layer Mode
ru: Обычный слой

en: Import Layers
ru: Импортировать слои

en: Add {layer_default_name}
ru: Добавить {layer_default_name}

en: Remove Layer
ru: Удалить слой

en: Select Layer
ru: Выбрать слой

en: Duplicate Layer
ru: Создать копию слоя

en: Move Layer Up
ru: Переместить слой вверх

en: Move Layer Down
ru: Переместить слой вниз

en: Move Layer in Stack
ru: Переместить слой в стопке

en: Rename Layer
ru: Переименовать слой

en: Make Layer Visible
ru: Сделать слой видимым

en: Make Layer Invisible
ru: Сделать слой невидимым

en: Lock Layer
ru: Заблокировать слой

en: Unlock Layer
ru: Разблокировать слой

en: Set Layer Opacity: %0.1f%%
ru: Непрозрачность слоя: %0.1f%%

en: Unknown Mode
ru: Неизвестный режим

en: Set Layer Mode: %s
ru: Выбрать режим смешивания слоя: %s

en: Enable Frame
ru: Включить рамку

en: Disable Frame
ru: Отключить рамку

en: Update Frame
ru: Обновить рамку

en: Edit Layer Externally
ru: Редактировать слой в другой программе

[ctx: Document IO: common error strings: {error_loading_common}]
en: Error loading “{basename}”.
ru: Не удалось загрузить “{basename}”.

[ctx: Document IO: common error strings: {see_logs}]
en: The logs may have more detail about this error.
ru: Журналы могут содержать больше информации о данной ошибке.

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: future]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "3h42m from now"
en: from now
ru: с этого момента

[ctx: Document autosave descriptions: the {ago} string: past]
note: TRANSLATORS: string used in e.g. "8s ago"
en: ago
ru: назад

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: String descriptions for an autosaved backup. TRANSLATORS: Time strings are localized: e.g. "3h42m" or "8s"
en: Cache folder still may be in use.
    Are you running more than once instance of MyPaint?
    Close app and wait {cache_update_interval}s to retry.
ru: Возможно, папка с кэшем всё ещё используется.
    Запущено несколько экземпляров MyPaint?
    Закройте программу и подождите {cache_update_interval}с перед повторной попыткой.

[ctx: Document autosave descriptions]
en: Incomplete backup updated {last_modified_time} {ago}
ru: Незавершённая резервная копия обновлена {last_modified_time} {ago}

[ctx: Document autosave descriptions]
note: TRANSLATORS: The {ago} variable is a translated string. TRANSLATORS: Look for the msgids "from now" and "ago" TRANSLATORS: (with context starting w. "Document autosave") TRANSLATORS: to make sure their translations match this one.
en: Backup updated {last_modified_time} {ago}
    Size: {autosave.width}×{autosave.height} pixels, Layers: {autosave.num_layers}
    Contains {unsaved_time} of unsaved painting.
ru: Резервная копия обновлена {last_modified_time} {ago}
    Размер: {autosave.width}×{autosave.height} пикселов, Слои: {autosave.num_layers}
    Содержит {unsaved_time} несохранённого рисования.

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
    Do you have enough space left on the device?
ru: Не удалось сохранить “{filename}”: {err}
    Достаточно ли места на диске?

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to write “{filename}”: {err}
ru: Не удалось сохранить “{filename}”: {err}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    The file does not exist.
ru: {error_loading_common}
    Файл не существует.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    You do not have the permissions needed to open this file.
ru: {error_loading_common}
    Недостаточно прав для открытия файла.

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
ru: {error_loading_common}
    
    Причина: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: Document IO: loading errors]
en: {error_loading_common}
    Unknown file format extension: “{ext}”
ru: {error_loading_common}
    Неизвестное расширение: “{ext}”

[ctx: Document IO: group name for Import Layers]
en: Imported layers
ru: Импортированные слои

[ctx: Document IO: hint templates for user-facing exceptions]
en: Unable to save as JPEG: {original_msg}
    
    Try saving in PNG format instead, if your machine doesn’t have a lot of memory. MyPaint’s PNG save function is more efficient.
ru: Не удалось сохранить как JPEG: {original_msg}
    
    Попробуйте сохранить в формате PNG, если у устройства немного памяти. Функция сохранения в PNG у MyPaint более эффективна.

[ctx: Document autosave: restoring: errors]
en: Failed to recover work from an automated backup.
    
    Reason: {reason}
    
    {see_logs}
ru: Не удалось восстановить работу из резервной копии.
    
    Причина: {reason}
    
    {see_logs}

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Filling
ru: Заливка

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Morphing
ru: Преобразование

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Blurring
ru: Размытие

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Compositing
ru: Смешивание

[ctx: floodfill status message: use active tense]
en: Finishing up
ru: Завершение

[ctx: uniform square region of pixels, plural noun]
en: tiles
ru: Плитки

[ctx: Time period abbreviations]
note: TRANSLATORS: Assumption for all "Time period abbreviations": TRANSLATORS: they don't need ngettext (to support plural/singular)
en: {days}d{hours}h
ru: {days}д{hours}ч

[ctx: Time period abbreviations]
en: {hours}h{minutes}m
ru: {hours}ч{minutes}м

[ctx: Time period abbreviation]
en: {minutes}m{seconds}s
ru: {minutes}м{seconds}с

[ctx: Time period abbreviation]
en: {seconds}s
ru: {seconds}с

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Default name for new normal, paintable layers
en: Layer
ru: Слой

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for vector (SVG/Inkscape) layers
en: Vectors
ru: Векторы

[ctx: layer type descriptions]
en: Vector Layer
ru: Векторный слой

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for renderable fallback layers
en: Bitmap
ru: Растр

[ctx: layer type descriptions]
en: Bitmap Data
ru: Данные растрового изображения

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for non-renderable fallback layers
en: Data
ru: Данные

[ctx: layer type descriptions]
en: Unknown Data
ru: Неизвестные данные

[ctx: layer type descriptions]
en: Painting Layer
ru: Картинный слой

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for layer groups.
en: Group
ru: Группа

[ctx: layer type descriptions]
en: Layer Group
ru: Группа слоёв

[ctx: layer default names]
note: TRANSLATORS: Short default name for temporary placeholder layers. TRANSLATORS: (The user should never see this except in error cases)
en: Placeholder
ru: Заполнитель

[ctx: layer default names]
en: Root
ru: Корень

[ctx: layer default names: refactor: name of the common areas layer]
en: Common
ru: Обычный

[ctx: layer visibility sets: default name for a user-managed view]
en: View
ru: Вид

[ctx: layer visibility sets: text shown when no user-managed view is active]
en: No active view
ru: Нет активных видов

[ctx: layer views: commands: add]
en: Add Layer View
ru: Добавить вид слоя

[ctx: layer views: commands: remove]
en: Remove Layer View
ru: Удалить вид слоя

[ctx: layer views: commands: activate]
en: Activate Layer View “{name}”
ru: Активировать вид слоя "{name}"

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Lock Layer View
ru: Заблокировать вид слоя

[ctx: layer views: commands: set active view's lock flag]
en: Unlock Layer View
ru: Разблокировать вид слоя

en: Pass-through
ru: Сквозной

en: Group contents apply directly to the group's backdrop
ru: Содержимое группы применяется непосредственно на нижний слой

en: Normal
ru: Нормальный

en: The top layer only, without blending colors.
ru: Только верхний слой, без смешивания цветов.

en: Pigment
ru: Краситель

en: Similar to mixing actual pigments by upsampling to 10 spectral channels.
ru: Аналогично смешиванию красителей в реальном мире с помощью передискретизации до 10 спектральных каналов.

en: Multiply
ru: Умножение

en: Similar to loading two slides into a projector and projecting the combined result.
ru: Похоже на работу проектора, в который вставили два слайда одновременно.

en: Screen
ru: Экран

en: Like shining two separate slide projectors onto a screen simultaneously. This is the inverse of 'Multiply'.
ru: Аналогично направлению двух различных проекторов на один экран одновременно. Противоположность "Умножению".

en: Overlay
ru: Перекрытие

en: Overlays the backdrop with the top layer, preserving the backdrop's highlights and shadows. This is the inverse of 'Hard Light'.
ru: Перекрывает нижний слой верхним, сохраняя яркие участки и тени нижнего слоя. Противоположность "Жёсткому свету".

en: Darken
ru: Темнее

en: The top layer is used where it is darker than the backdrop.
ru: Верхний слой используется только там, где он темнее, чем нижний слой.

en: Lighten
ru: Светлее

en: The top layer is used where it is lighter than the backdrop.
ru: Верхний слой используется только там, где он светлее, чем нижний слой.

en: Dodge
ru: Осветление

en: Brightens the backdrop using the top layer. The effect is similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for improving contrast in shadows.
ru: Осветляет нижний слой, используя верхний. Эффект похож на технику тёмной комнаты для фотографий, которая используется для исправления контраста в тенях.

en: Burn
ru: Затемнение

en: Darkens the backdrop using the top layer. The effect looks similar to the photographic darkroom technique of the same name which is used for reducing over-bright highlights.
ru: Затемняет нижний слой, используя верхний. Эффект похож на технику тёмной комнаты для фотографий, которая используется для исправления засвеченных участков.

en: Hard Light
ru: Жёсткий свет

en: Similar to shining a harsh spotlight onto the backdrop.
ru: Похоже на направление резкого луча света на нижний слой.

en: Soft Light
ru: Мягкий свет

en: Like shining a diffuse spotlight onto the backdrop.
ru: Аналогично направлению рассеянного света на нижний слой.

en: Difference
ru: Разница

en: Subtracts the darker color from the lighter of the two.
ru: Вычитает более тёмный цвет из более светлого.

en: Exclusion
ru: Исключение

en: Similar to the 'Difference' mode, but lower in contrast.
ru: Похоже на режим "Разница", но результат менее контрастный.

en: Hue
ru: Тон

en: Combines the hue of the top layer with the saturation and luminosity of the backdrop.
ru: Объединяет оттенок верхнего слоя с насыщенностью и светлотой нижнего слоя.

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Applies the saturation of the top layer's colors to the hue and luminosity of the backdrop.
ru: Применяет насыщенность цветов верхнего слоя к оттенку и светлоте нижнего слоя.

en: Applies the hue and saturation of the top layer to the luminosity of the backdrop.
ru: Применяет оттенок и насыщенность верхнего слоя к светлоте нижнего слоя.

en: Luminosity
ru: Светлота

en: Applies the luminosity of the top layer to the hue and saturation of the backdrop.
ru: Применяет светлоту верхнего слоя к оттенку и насыщенности нижнего слоя.

en: Plus
ru: Добавление

en: This layer and its backdrop are simply added together.
ru: Этот слой и нижний просто добавляются друг к другу.

en: Destination In
ru: Цель внутри

en: Uses the backdrop only where this layer covers it. Everything else is ignored.
ru: Использует нижний слой только там, где этот слой его перекрывает. Всё остальное игнорируется.

en: Destination Out
ru: Цель снаружи

en: Uses the backdrop only where this layer doesn't cover it. Everything else is ignored.
ru: Использует нижний слой только там, где этот слой его не перекрывает. Всё остальное игнорируется.

en: Source Atop
ru: Основа сверху

en: Source which overlaps the destination, replaces the destination. Destination is placed elsewhere.
ru: Основа, перекрывающая цель, заменяет цель. Цель размещается в другом месте.

en: Destination Atop
ru: Цель сверху

en: Destination which overlaps the source replaces the source. Source is placed elsewhere.
ru: Цель, перекрывающая основу, заменяет основу. Основа размещается в другом месте.

[ctx: user-facing error texts]
en: Unable to construct a vital internal object. Your system may not have enough memory to perform this operation.
ru: Не удалось создать важный внутренний объект. Возможно, в системе недостаточно памяти для выполнения данной операции.

[ctx: low-level PNG writer failure report (dialog)]
en: Failed to write “{basename}”.
    
    Reason: {err}
    Target folder: “{dirname}”.
ru: Не удалось сохранить “{basename}”.
    
    Причина: {err}
    Папка назначения: “{dirname}”.

en: Vertical
ru: Вертикальный

en: Horizontal
ru: Горизонтальный

en: Vertical and horizontal
ru: Вертикальный и горизонтальный

en: Rotational
ru: Вращение

en: Snowflake
ru: Снежинка

en: PNG reader failed: %s
ru: Не удалось прочитать PNG: %s

en: Recover interrupted work?
ru: Восстановить прерванную работу?

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Whether to show the dialog when MyPaint starts
en: _Look for backups at startup
ru: _Поиск резервных копий при запуске

[ctx: Autosave Recovery dialog|Show Dialog at Startup checkbutton|]
en: Run this autosave recovery dialog when MyPaint starts, if there are files to recover.
    
    You can always launch this dialog from the ‘File’ menu when MyPaint is running.
ru: Запускать диалог восстановления автосохранения при запуске MyPaint, если есть файлы для восстановления.
    Когда программа MyPaint работает, этот диалог всегда можно запустить с помощью меню "Файл".

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Deletes the selected autosave backup file.
en: _Delete…
ru: _Удалить…

[ctx: Autosave Recovery dialog|Delete button|]
en: Delete this backup from the disk.
ru: Удалить эту резервную копию с диска.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Recover in the sense or retrieval or salvage from a backup file. The user is asked to save the retrieved file immediately afterwards, hence the ellipsis.
en: _Recover & Save…
ru: _Восстановить и сохранить…

[ctx: Autosave Recovery dialog|Recover button|]
en: Save this backup to disk, then continue working on it.
ru: Сохранить эту резервную копию на диск и продолжить с ней работу.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
note: Do not recover any autosaves; take no action.
en: Decide _Later
ru: Выбрать _позже

[ctx: Autosave Recovery dialog|Cancel button|]
en: Start work on a new canvas. These backups will be retained.
ru: Начать работу с чистого холста. Эти резервные копии останутся.

[ctx: Autosave Recovery dialog|]
en: MyPaint crashed with unsaved work, but it makes rolling backups. You can recover a working file from one of these automated backups now. You’ll be asked where to save it before continuing.
ru: Программа MyPaint закрылась с несохранённой работой, но периодически создаются резервные копии. Сейчас можно восстановить файл из одной из них. Перед продолжением будет предложено выбрать расположение, в котором следует сохранить файл.

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Description
ru: Описание

en: Live update
ru: Обновление в реальном времени

en: Update the last stroke on the canvas with the settings in this window, in real time
ru: Обновлять последний штрих на холсте параметрами в этом окне в реальном времени

en: Save these settings to the brush
ru: Сохранить эти параметры в кисть

en: Edit Icon
ru: Изменить значок

en: Edit this brush's icon in a separate window (you will be able to use any brush to draw it)
ru: Редактировать значок кисти в отдельном окне (будет возможность использовать любую кисть для его рисования)

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete this brush from the disk
ru: Удалить эту кисть

en: Copy to New
ru: Дублировать

en: Copy these settings and the current brush's icon to a new brush
ru: Копировать эти параметры и текущий значок кисти в новую кисть

en: Rename this brush
ru: Переименовать кисть

en: Brush Setting
ru: Параметры кисти

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Short description for use in tooltips
ru: Короткое описание для подсказок

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Description for user tooltips
en: Description:
ru: Описание:

[ctx: brush editor|metadata settings|labels for widgets|tooltips|]
en: Brush developer's notes
ru: Заметки от автора кисти

[ctx: brush editor|metadata settings|labels|]
note: Notes for developers
en: Notes:
ru: Заметки:

en: Starting value for this brush setting. The brush dynamics below act on this.
ru: Начальное значение для этого параметра кисти. От него зависит динамика кисти.

note: field label
en: Value:
ru: Значение:

en: Reset this input to have no effect on the setting
ru: Сбросить это значение, чтобы оно не влияло на параметр

en: Minimum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
ru: Минимальное значение для выходной оси.
    Можно установить с помощью главного ползунка настройки {dname}.

en: Maximum value for the output axis.
    This can be set using the main slider for {dname}.
ru: Максимальное значение для выходной оси.
    Можно установить с помощью главного ползунка настройки {dname}.

en: Output
ru: Выход

en: Input
ru: Вход

en: Adjusts the maximum value
ru: Регулирует максимальное значение

en: Adjusts the minimum value
ru: Регулирует минимальное значение

en: Minimum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
ru: Минимальное значение для входной оси.
    Для регулирования используйте всплывающую шкалу.

en: Maximum value for the input axis.
    Use the popup scale to adjust this.
ru: Максимальное значение для входной оси.
    Для регулирования используйте всплывающую шкалу.

en: Variation of the base value by stylus input and other criteria
ru: Вариация основного значения при вводе с помощью пера и по другим критериям

en: Brush Dynamics
ru: Динамика кисти

en: Adjust this input mapping in detail
ru: Подробно настроить отображение этого значения

en: Brush dynamics are not available for this setting.
ru: Динамика кисти недоступна для этого параметра.

en: <big><b>No Brush Dynamics</b></big>
ru: <big><b>Нет динамики кисти</b></big>

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Pressure value for the current point
ru: Величина нажима для текущего узла

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Press:
ru: Сила нажатия:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
note: The meaning of negative values is *not* affected by text direction. The widget's RTL/LTR layout, however, *is* affected. The value (and signs) *is* shown.
en: Tilt in the direction of the canvas’s X axis.
    A value of 0 means that the pen is vertical.
    Negative values mean leftwards tilts.
ru: Наклон в направлении оси X холста.
    Значение 0 означает, что перо расположено вертикально.
    Отрицательные значения подразумевают наклон влево.

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: X-tilt:
ru: Наклон по X:

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Y-tilt:
ru: Наклон по Y:

en: Tilt in the canvas Y axis
ru: Наклон на холсте по оси Y

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels: tooltips]
en: Time since the previous point, in seconds
ru: Время от последнего узла, в секундах

[ctx: Inking tool options: point value sliders: labels]
en: Time:
ru: Время:

[ctx: Inking tool options: node delete button: label]
en: Delete Point
ru: Удалить узел

[ctx: Inking tool options: node delete button: tooltip]
en: Delete the currently selected point
ru: Удалить выбранный узел

en: Insert Point
ru: Вставить точку

en: Simplify Points
ru: Упростить количество точек

en: Simplify the curve using the Reumann-Witkam algorithm.
ru: Упростить кривую с помощью алгоритма Реуманна — Виткама.

en: Cull Points
ru: Отбраковать точки

en: Cull every other point from the curve.
ru: Отбраковать каждую вторую точку кривой.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: The currently active view.
ru: Текущий вид.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Rename the active view.
ru: Переименовать текущий вид.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Remove the active view.
ru: Удалить текущий вид.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Snapshot visible layers as a new view.
ru: Снимок видимых слоёв как новый вид.

[ctx: Layers window: view list controls: tooltips]
en: Lock or unlock the active view.
ru: Заблокировать или разблокировать текущий вид.

[ctx: footer: color picker button: tooltip]
en: Pick color
ru: Пипетка

[ctx: Footerbar|]
en: Edit the current color in detail
ru: Изменить текущий цвет

[ctx: Footerbar|]
en: Add the current color to the palette
ru: Добавить текущий цвет в палитру

[ctx: Footerbar|]
en: Canvas scale and rotation
ru: Масштаб и вращение холста

[ctx: footer: context picker button: tooltip]
en: Pick brushstroke settings, stroke color, and layer
ru: Выбрать настройки и цвет мазка, слой

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: PNG solid with background (*.png)
ru: PNG с непрозрачным фоном (*.png)

[ctx: Prefs Dialog|Saving|Save Formats and Locations|Default|]
en: JPEG 90% quality (*.jpg; *.jpeg)
ru: JPEG с качеством 90% (*.jpg; *.jpeg)

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with light outline
ru: Кружок с тонким контуром

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with medium outline
ru: Кружок со средним контуром

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Circle with heavy outline
ru: Кружок с толстым контуром

[ctx: Prefs Dialog|View|Cursors|Freehand Cursor|Type|]
en: Crosshair
ru: Перекрестие

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph x-axis label
en: Input Pressure
ru: Сила нажатия на входе

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Input Device Settings|Pressure Mapping|]
note: Graph y-axis label
en: Brush Pressure
ru: Сила нажатия кисти

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|]
en: <b>Global Pressure Mapping</b>
ru: <b>Общее отображение силы нажатия</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Pressure
ru: Сила нажатия

[ctx: Prefs Dialog|Devices|]
en: Here you can restrict pointing devices to specific tasks on the canvas, or have them ignored completely if they glitch your drawing.
ru: Здесь можно настроить устройства ввода под специфические задачи на холсте или отключить их, если они мешают рисованию.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Device Usage</b>
ru: <b>Применение устройств</b>

en: Devices
ru: Устройства

[ctx: Prefs Dialog|Button|Pointer Button Mappings|]
en: • The space bar can be used like Button2.
    • Some tablet pads' buttons cannot be held down when pressed.
ru: • Пробел можно использовать как Кнопку2.
    • Кнопки некоторых планшетов невозможно зажать.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Pointer Button Mappings</b>
ru: <b>Привязка кнопок стилуса и мыши</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Buttons
ru: Кнопки

note: Label for a checkbox in the keyboard mappings preferences. A fallback binding is a static built-in key binding that is used unless its key is bound to something else.
en: Disable fallback key bindings
ru: Отключить резервные привязки клавиш

note: Tooltip for checkbox in the keyboard mappings preferences.
en: The fallback key bindings are static built-in bindings that are only used if their key combinations are not bound to anything else.
ru: Резервные привязки клавиш — это постоянные встроенные привязки, которые используются только в том случае, если соответствующие им комбинации клавиш не привязаны к другим действиям.

[ctx: Prefs Dialog|Button|]
en: <b>Keyboard Mappings</b>
ru: <b>Назначения клавиш</b>

en: Keys
ru: Клавиши

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Default file format:
ru: Формат по умолчанию:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Saving|]
en: Prefix when saving scraps:
ru: Путь и приставка к названию черновика:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Saving</b>
ru: <b>Сохранение</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Color Management</b>
ru: <b>Управление цветом</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Color space conversions:
ru: Преобразование цветового пространства:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Convert to sRGB when loading; mark as sRGB when saving
ru: Преобразовывать в sRGB при загрузке; отметить как sRGB при сохранении

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: Images containing <i>full</i> colorspace information will be converted to sRGB when they are loaded into MyPaint. When MyPaint saves an image, hints will be added to it so that other programs can render it properly.
    
    This assumes that the display is calibrated to something close to sRGB, the standard colour space for the web and a pessimistic approximation of most PC monitors. If you know your display is radically different from this, use the "no automatic conversions or tagging" setting instead.
ru: Изображения, содержащие <i>полную</i> информацию о цветовом пространстве, будут преобразованы в sRGB при загрузке в MyPaint. При сохранении изображения MyPaint добавит к нему подсказки, чтобы другие программы могли правильно его визуализировать.
    
    Подразумевается, что экран откалиброван близко к sRGB, стандартному цветовому пространству для сети и приблизительному для большинства мониторов. Если известно, что экран радикально отличается от этих настроек, используйте вместо этого настройку "Без автоматического преобразования или маркирования".

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No automatic conversions or tagging
ru: Без автоматического преобразования или маркирования

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Color Management|]
en: No color conversions are performed when loading, and files are saved without color management information.
    
    This is MyPaint's old behaviour, and can be used as a stopgap for non-sRGB working.
ru: При загрузке цвета не преобразуются, и файлы сохраняются без информации об управлении цветом.
    
    Это старый режим работы MyPaint, его можно использовать в случае необходимости работы без sRGB.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|]
en: <b>Automated Backups</b>
ru: <b>Резервное копирование</b>

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch label]
en: Back up unsaved work:
ru: Резервное копирование:

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval spinbox units suffix]
note: In seconds. Lowest value is 5, highest is 300 (5 minutes). Only matters when enabled.
en: seconds of inactivity
ru: секунд бездействия

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|switch tooltip]
en: Backs up work incrementally in the background to MyPaint's disk cache. If the program crashes, you'll have a chance to restore what you were working on.
ru: Резервное копирование в кэш MyPaint на диске регулярно выполняется в фоновом режиме. Это позволяет восстановить работу в случае аварийного завершения программы.

[ctx: Prefs Dialog|Load & Save|Automated Backups|interval label]
en: Time between backups:
ru: Время между сохранениями:

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Load & Save
ru: Сохранения

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Zoom and Rendering</b>
ru: <b>Масштаб и визуализация</b>

en: Default zoom level:
ru: Масштаб по умолчанию:

[ctx: Prefs Dialog|View|]
en: <b>Interface</b>
ru: <b>Интерфейс</b>

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Toolbar icon size:
ru: Значки панели инструментов:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Freehand cursor type:
ru: Вид курсора:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Dark theme variant:
ru: Тёмная тема:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|]
en: If available in GTK3 theme (needs restart)
ru: Если доступна в теме GTK3 (требуется перезапуск)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Dark theme variant|checkbox tooltip]
en: Use a light-on-dark theme variant, when it's supported by the GTK theme. This is generally sensible for image editors and media viewers.
ru: Использовать вариант темы "светлое на тёмном", когда она поддерживается в теме GTK. Обычно подходит для графических редакторов и программ для просмотра изображений.

en: Some of these settings require MyPaint to be restarted.
ru: Некоторые из этих настроек требуют перезагрузки MyPaint.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Large (requires recent GTK3)
ru: Большие (требуется GTK3)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Icon size|]
en: Small
ru: Маленькие

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Use a real checkerboard pattern
ru: Использовать постоянную шахматную текстуру

[ctx: Prefs Dialog|View|Zoom|]
en: Draw a real checkerboard pattern to show transparency.
    This slows down the display, but can be less confusing.
ru: Изображать постоянную шахматную текстуру для показа прозрачности.
    Замедляет отображение, но меньше запутывает.

en: When showing transparency:
ru: Прозрачный фон:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Handle smooth scrolling events:
ru: Обрабатывать события плавной прокрутки:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox label]
en: When devices send them (needs restart)
ru: Когда устройства отправляют их (требуется перезапуск)

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Handle smooth scrolling events|checkbox tooltip]
en: Smooth scrolling support makes scroll gestures and scrollwheel events from some devices smooth rather than in steps. It's good for touchpads, but can be irritating if you're used to mouse scrolling.
    
    If smooth scrolling is supported, stepwise scrolling can be turned back on briefly by holding the shift key down while scrolling.
    
    Scrolling to pan the view needs this setting to be turned on, and for your device to be configured to send bidirectional scroll events.
ru: Поддержка плавной прокрутки делает прокручивающие жесты и прокрутку с помощью колеса плавной для некоторых устройств. Подходит для сенсорных панелей, но может мешать при прокрутке с помощью мыши.
    
    Если плавная прокрутка поддерживается, пошаговое прокручивание на время можно включить обратно, зажав клавишу Shift во время прокрутки.
    
    Для перемещения по холсту с помощью прокрутки необходимо включить эту опцию, а также настроить устройство для отправки двунаправленных событий прокрутки.

en: Hide cursor while painting
ru: Скрыть курсор во время рисования

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox label]
en: Enabled
ru: Включено

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|Blink layers on creation/selection|checkbox tooltip]
en: When a layer is created or selected, show only that layer for a short time period.
ru: Временно показывать только созданный или выбранный слой.

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Blink layers on creation/selection:
ru: Мигающие слои при создании/выборе:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: Language:
ru: Язык:

[ctx: Prefs Dialog|View|Interface|]
en: (needs restart)
ru: (требуется перезапуск)

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: View
ru: Вид

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: The set of colors to show as primary on disk-style color wheels.
    Different traditions have different color harmonies.
ru: Набор цветов для показа как основных в цветовых кругах.
    У разных традиций разные цветовые гармонии.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|]
note: Arrangement of MyPaint's custom colour wheels
en: Primaries are:
ru: Основные цвета:

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Standard digital Red/Green/Blue
ru: Стандартный цифровой Красный/Зелёный/Синий

en: The red, green, and blue &apos;computer monitor&apos; primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
ru: Основные цвета &apos;компьютерного монитора&apos; — красный, зелёный и синий, равномерно расположенные по кругу. Зелёный противоположен пурпурному.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RGB|]
en: The red, green, and blue 'computer monitor' primaries, evenly arranged around the circle. Green is opposite magenta.
ru: Основные цвета "компьютерного монитора" — красный, зелёный и синий, равномерно расположенные по кругу. Зелёный противоположен пурпурному.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Traditional artist's Red/Yellow/Blue
ru: Традиционный Красный/Жёлтый/Синий

en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
ru: Традиционный красный/жёлтый/синий круг, использовавшийся многими художниками с 18 века, близкий к чистому отображению цветов, равномерно расположенных по кругу. Зелёный противоположен красному.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYB|]
en: The traditionally arranged red/yellow/blue wheel as used by many artists since the 18th century, approximated with pure display colors evenly arranged around the circle. Green is opposite red.
ru: Традиционный красный/жёлтый/синий круг, использовавшийся многими художниками с 18 века, близкий к чистому отображению цветов, равномерно расположенных по кругу. Зелёный противоположен красному.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|]
en: Red-Green and Blue-Yellow opponent pairs
ru: Противоположные пары Красный — Зелёный и Синий — Жёлтый

en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four &apos;psychological primaries&apos; or &apos;unique hues&apos; arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
ru: Поверхностная модель кругов, основанная на теориях о цвете, которые использовали четыре &apos;психологических основных цвета&apos; или &apos;уникальных тона&apos;, расположенных как противоположные пары сторон света. Красный противоположен зелёному, а жёлтый противоположен синему. CIECAM02 и NCS представляют схожие модели. Здесь используется чистое отображение красного, жёлтого и т.д. как четырёх основных цветов.

[ctx: Prefs Dialog|Color|Color Wheel|Primaries|RYGB|]
en: Quick and dirty approximation of wheels informed by theories of  color which use four 'psychological primaries' or 'unique hues' arranged in opposing pairs at the cardinal points. Red is opposite green, and yellow is opposite blue. CIECAM02 and NCS present a similar model. Here we use pure display red, yellow etc. as the four primaries.
ru: Поверхностная модель кругов, основанная на теориях о цвете, которые использовали четыре "психологических основных цвета" или "уникальных тона", расположенных как противоположные пары сторон света. Красный противоположен зелёному, а жёлтый противоположен синему. CIECAM02 и NCS представляют схожие модели. Здесь используется чистое отображение красного, жёлтого и т.д. как четырёх основных цветов.

[ctx: Prefs Dialog|Color|]
note: Options affecting color wheels
en: <b>Color Wheel</b>
ru: <b>Цветовой круг</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Color
ru: Цвет

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Compatibility Mode:
ru: Режим совместимости по умолчанию:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: <b>1.x Settings</b>
ru: <b>Настройки 1.x</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Make sure to be consistent w. other occurences of 2.x
en: <b>2.x Settings</b>
ru: <b>Настройки 2.x</b>

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default New Layer Type:
ru: Тип нового слоя по умолчанию:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Default Pigment Brush Setting:
ru: Параметры кисти "Краситель" по умолчанию:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label description for the 1.x compatibility-mode-by-default setting
en: When creating new documents, use the legacy 1.x compatibility mode by default. In this mode 1.x .ora files will look the same as they did in older versions, but pigment blending will not work well.
ru: При создании новых документов по умолчанию использовать режим совместимости с устаревшей версией 1.x. В этом режиме файлы .ora 1.x будут выглядеть так же, как в более ранних версиях, но режим смешивания красителей не будет работать корректно.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: When creating new documents, use the regular 2.x compatibility mode by default. Old documents will often look different in this mode.
ru: При создании новых документов по умолчанию использовать режим совместимости со стандартной версией 2.x. В этом режиме документы, созданные с помощью более ранних версий, будут выглядеть по-другому.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be partially incompatible
ru: Отображать предупреждение для частично несовместимых файлов

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label for a set of options
en: File compatibility warnings:
ru: Предупреждения о совместимости файлов:

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
en: Show warning for files that may be fully incompatible
ru: Отображать предупреждение для полностью несовместимых файлов

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This is a tooltip for the file behavior options label.
en: This will only apply to files saved with versions of MyPaint older than 2.0. When you save an OpenRaster file with MyPaint 2.0 or newer the active compatibility mode will be written to the file.
ru: Это относится только к файлам, сохранённым в более ранних версиях MyPaint, чем 2.0. При сохранении файла OpenRaster в MyPaint 2.0 или новее режим активной совместимости будет записан в файл.

[ctx: Prefs Dialog|Compatibility]
note: Label to the options for how to handle files which do not have a compatibility mode specified (whether they should be opened in 1.x compatibility mode, or 2.x mode)
en: When Mode is Unspecified:
ru: Когда режим совместимости не определён:

[ctx: Prefs|Compatibility]
note: This label indicates a subsection of the compatibility settings related to loading files.
en: <b>File loading</b>
ru: <b>Загрузка файлов</b>

en: <b>Compatibility settings</b>
ru: <b>Настройки совместимости</b>

[ctx: Prefs Dialog|]
note: Tab label in preferences dialog
en: Compatibility
ru: Совместимость

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Screen (normal)
ru: Экран (обычный)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Disabled (no pressure sensitivity)
ru: Отключено (без чувствительности к силе нажатия)

[ctx: Prefs Dialog|Pen Input|Mode|]
en: Window (not recommended)
ru: Окно (не рекомендуется)

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: New
ru: Создать

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: New
ru: Создать

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Start with a new blank canvas.
ru: Создать новый чистый холст.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open…
ru: Открыть…

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Open
ru: Открыть

[ctx: Toolbar (tooltips), Accel Editor (descriptions)]
en: Load a file to work on.
ru: Загрузить файл.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Most Recent
ru: Открыть последний

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the file you saved most recently.
ru: Загрузить последний сохранённый файл.

[ctx: Menu→File (labels)]
en: Open Recent
ru: Открыть недавние

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert
ru: Восстановить

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reload the file your current work was loaded from.
ru: Заново загрузить файл текущего проекта.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Layers…
ru: Импортировать слои…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Import layers from one or more files.
ru: Импортировать слои из одного или нескольких файлов.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file.
ru: Сохранить в файл.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As…
ru: Сохранить как…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save your work to a file, assigning it a new name.
ru: Сохранить в файл с другим именем.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export…
ru: Экспортировать…

en: Export your work to a file, but keep working on the same file.
ru: Экспортировать работу в другой файл, но продолжить работу в этом файле.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save As Scrap
ru: Сохранить как черновик

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save to a new scrap file, or save a new revision if already a scrap.
ru: Сохранить в новый файл черновика (или перезаписать, если это черновик).

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Previous Scrap
ru: Открыть предыдущий черновик

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file before the current one.
ru: Загрузить предыдущий файл черновика.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Next Scrap
ru: Открыть следующий черновик

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the scrap file after the current one.
ru: Загрузить следующий файл черновика.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recover File from an Automated Backup…
ru: Восстановить файл из резервной копии…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Try to save and resume interrupted unsaved work.
ru: Попытаться восстановить несохранённую прерванную работу и продолжить её.

[ctx: Menu→Brush (label)]
en: Brush Groups
ru: Группы кистей

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Brushes
ru: Кисти

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: List of brush groups.
ru: Список групп кистей.

[ctx: Toolbar (label)]
en: Color Adjusters
ru: Подбор цветов

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Colors
ru: Цвета

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Available color adjusters.
ru: Подбор цветов.

[ctx: Menu→Layer→Properties (label)]
en: Mode
ru: Режим

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Mode
ru: Режим

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: The current layer's compositing mode.
ru: Режим смешивания текущего слоя.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Pressure
ru: Увеличить эмулируемое давление

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send harder pressure for devices that don't support pressure input.
ru: Использовать более сильный нажим для устройств, которые не поддерживают ввод давления.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Pressure
ru: Уменьшить эмулируемое давление

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Send softer pressure for devices that don't support pressure input.
ru: Использовать более мягкий нажим для устройств, которые не поддерживают ввод давления.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Fake Rotation
ru: Увеличить эмулируемое вращение

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase barrel rotation for devices that don't support rotation input.
ru: Увеличить кручение для устройств, которые не поддерживают ввод кручения.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Fake Rotation
ru: Уменьшить эмулируемое вращение

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease barrel rotation for devices that don't support rotation input.
ru: Уменьшить кручение для устройств, которые не поддерживают ввод кручения.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Size
ru: Увеличить радиус кисти

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush bigger.
ru: Увеличить рабочую кисть.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Size
ru: Уменьшить радиус кисти

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush smaller.
ru: Уменьшить рабочую кисть.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Brush Opacity
ru: Уменьшить прозрачность кисти

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush more opaque.
ru: Рабочая кисть менее прозрачная.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Brush Opacity
ru: Увеличить прозрачность кисти

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the working brush less opaque.
ru: Рабочая кисть более прозрачная.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lighten Painting Color
ru: Цвет светлее

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase the lightness of the current painting color.
ru: Увеличить светлоту текущего цвета.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Darken Painting Color
ru: Цвет темнее

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease the lightness of the current painting color.
ru: Уменьшить светлоту текущего цвета.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Clockwise
ru: Повернуть оттенок по часовой стрелке

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue clockwise on the color wheel.
ru: Повернуть оттенок цвета по часовой стрелке на цветовом круге.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Hue Anticlockwise
ru: Повернуть оттенок против часовой стрелки

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the painting color’s hue anticlockwise on the color wheel.
ru: Повернуть оттенок цвета против часовой стрелки на цветовом круге.

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Saturation
ru: Увеличить насыщенность

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color more saturated (more colorful, purer).
ru: Цвет более насыщен (более чистый).

[ctx: Menu→Color→Adjust Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Decrease Saturation
ru: Уменьшить насыщенность

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the painting color less saturated (grayer).
ru: Цвет менее насыщен (серее).

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reload Brush Settings
ru: Перезагрузить параметры кисти

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Restore all brush settings to the current brush’s saved values.
ru: Вернуть все настройки кисти к значениям, сохранённым в текущей кисти.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Stroke and Layer
ru: Выбрать мазок и слой

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pick a brushstroke from the canvas, which restores brush, color, and layer.
ru: Выбрать мазок на холсте: восстановить выбор кисти, цвета и слоя.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Restore Color
ru: Горячие клавиши восстанавливают цвет кисти

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether restoring the brush from a shortcut key also restores the saved color.
ru: При вызове кисти с помощью горячей клавиши также будет восстановлен сохранённый цвет.

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Brush to Most Recent Shortcut Key
ru: Сохранить кисть на последнюю горячую клавишу

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save brush settings to the most recently used shortcut key.
ru: Сохранить настройки кисти на последнюю использованную горячую клавишу.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Layer
ru: Очистить слой

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the active layer’s content.
ru: Очистить текущий слой.

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Slice Operations
ru: Операции со срезами

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Trim Layer to Frame
ru: Обрезать слой по рамке

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase parts of the current layer which lie outside the frame.
ru: Очистить части текущего слоя, находящиеся вне установленной рамки.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Uniquify Layer Pixels
ru: Уникализировать пикселы слоя

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete parts of the current layer which do not vary from the backdrop.
ru: Удалить части текущего слоя, которые не отличаются от нижнего слоя.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Uniquify Layer Tiles
ru: Уникализировать плитки слоя

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete whole tiles from the current layer which do not vary from the backdrop.
ru: Удалить все плитки, не отличающиеся от нижнего слоя, из данного слоя.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Refactor Layer Group Pixels
ru: Перестроить пикселы в группе слоёв

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Normalize child layers, then factor out common parts to a new child layer.
ru: Нормализовать дочерние слои, затем разложить общие части на новый дочерний слой.

[ctx: Menu→Layer→Slice (labels), Accel Editor (labels)]
en: Refactor Layer Group Tiles
ru: Перестроить плитки в группе слоёв

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Layer to Clipboard
ru: Копировать слой

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the current layer’s contents to the clipboard.
ru: Скопировать текущий слой в буфер обмена.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paste Layer from Clipboard
ru: Вставить слой

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Replaces the current layer with the clipboard’s contents.
ru: Заменить текущий слой содержимым буфера обмена.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Layer in External App…
ru: Редактировать слой в другой программе…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active layer in an external application.
ru: Начать редактирование текущего слоя в другой программе.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Update Layer with External Edits
ru: Обновить слой внешними изменениями

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Commit changes saved from the external app (normally automatic).
ru: Внести изменения, сохранённые в другой программе (обычно автоматически).

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer at Cursor
ru: Выбрать слой под курсором

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Select a layer by picking something [drawn] on it.
ru: Выбрать слой, указав на объект на нём.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Above
ru: Перейти на слой выше

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer up in the layer stack.
ru: Перейти на один уровень выше в стопке слоёв.

[ctx: Menu→Layer→Go to Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Go to Layer Below
ru: Перейти на слой ниже

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go one layer down in the layer stack.
ru: Перейти на один уровень ниже в стопке слоёв.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer
ru: Новый слой

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer above the current layer.
ru: Добавить новый слой над текущим слоем.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer…
ru: Создать векторный слой…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer above the current layer, and begin editing it.
ru: Добавить новый векторный слой над текущим слоем и начать его редактирование.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group
ru: Создать группу

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group above the current layer.
ru: Добавить новую группу над текущим слоем.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Painting Layer Below
ru: Новый слой ниже

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new painting layer below the current layer.
ru: Добавить новый слой под текущим слоем.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Vector Layer Below…
ru: Создать векторный слой ниже…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new vector layer below the current layer, and begin editing it.
ru: Добавить новый векторный слой под текущим слоем и начать его редактирование.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer Group Below
ru: Создать группу ниже

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Add a new layer group below the current layer.
ru: Добавить новую группу под текущим слоем.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Layer Down
ru: Объединить со слоем ниже

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Merge the current layer with the layer beneath it.
ru: Объединить слой с тем, который находится ниже него.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Merge Visible Layers
ru: Объединить видимые слои

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Consolidate all visible layers, and delete the originals.
ru: Объединить все видимые слои и удалить оригиналы.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Layer from Visible
ru: Создать слой из видимого

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Like ‘Merge Visible Layers’, but doesn’t delete the originals.
ru: Схоже с "Объединить видимые слои", но не удаляет оригиналы.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Delete Layer
ru: Удалить слой

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove the current layer from the layer stack.
ru: Удалить текущий слой из стопки слоёв.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Convert to Normal Painting Layer
ru: Преобразовать в обычный слой

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Convert the current layer or group to a painting layer in ‘Normal’ mode, preserving its appearance.
ru: Преобразовать текущий слой или группу в слой с режимом "Нормальный", сохраняя его изменения.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Increase Layer’s Opacity
ru: Уменьшить прозрачность

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer less transparent.
ru: Сделать слой менее прозрачным.

[ctx: Menu→Layer→Opacity (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reduce Layer’s Opacity
ru: Увеличить прозрачность

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make the layer more transparent.
ru: Сделать слой более прозрачным.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Raise Layer
ru: Поднять слой

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise the current layer one step in the layer stack.
ru: Поднять текущий слой на одну позицию вверх в стопке слоёв.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lower Layer
ru: Опустить слой

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Lower the current layer one step in the layer stack.
ru: Опустить текущий слой на одну позицию вниз в стопке слоёв.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Duplicate Layer
ru: Создать копию слоя

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Make an exact clone of the current layer.
ru: Создать точную копию текущего слоя.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Properties…
ru: Свойства слоя…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the layer’s properties (name, mode, visibility, locked, opacity).
ru: Изменить свойства слоя (имя, режим, видимость, блокировка, непрозрачность).

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Locked
ru: Слой заблокирован

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s locked state. Locked layers cannot be modified.
ru: Состояние блокировки текущего слоя: рисование на заблокированных слоях невозможно.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Visible
ru: Слой виден

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the current layer’s visibility state, making it hidden.
ru: Переключить видимость текущего слоя, спрятав его.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Background
ru: Показать фон

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle the background layer’s visibility.
ru: Видимость фона.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Vacuum Empty Tiles
ru: Убрать пустые плитки

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Remove empty tiles from the document.
ru: Удалить пустые плитки из документа.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset and Center View
ru: Сбросить и отцентрировать

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset Zoom, Rotation and Mirroring, and recenter the document.
ru: Сбросить масштаб, вращение и отражение и отцентрировать документ.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fit to View
ru: По размеру рисунка

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Switch between a fitted view and your working location and zoom.
ru: Переключаться между видом всего рисунка и рабочим положением и масштабом.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Reset
ru: Сбросить

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Zoom
ru: Сбросить масштаб

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset view zoom level to default.
ru: Вернуть масштаб к значению по умолчанию.

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Rotation
ru: Сбросить вращение

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view’s rotation to 0°
ru: Сбросить вращение на 0°

[ctx: Menu→View→Reset (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reset Mirroring
ru: Сбросить отражение

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reset the view's mirroring.
ru: Сбросить отражение.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom In
ru: Приблизить

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Increase magnification.
ru: Увеличить масштаб.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom Out
ru: Отдалить

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Decrease magnification.
ru: Уменьшить масштаб.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Left
ru: Сдвинуть влево

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the left.
ru: Переместить отображаемую часть холста влево.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Right
ru: Сдвинуть вправо

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas to the right.
ru: Переместить отображаемую часть холста вправо.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Up
ru: Сдвинуть вверх

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas upwards.
ru: Переместить отображаемую часть холста вверх.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan Down
ru: Сдвинуть вниз

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Move your view of the canvas downwards.
ru: Переместить отображаемую часть холста вниз.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
note: Note: the object we've agreed to present as being rotated by "RotateLeft and "RotateRight" is the *canvas*, not the viewing rectangle. https://github.com/mypaint/mypaint/issues/553
en: Rotate Clockwise
ru: Повернуть по часовой стрелке

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas clockwise.
ru: Повернуть отображение по часовой стрелке.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate Counterclockwise
ru: Повернуть против часовой стрелки

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Rotate the canvas counter-clockwise.
ru: Повернуть отображение против часовой стрелки.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Horizontal
ru: Отразить по горизонтали

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view left to right.
ru: Отразить отображение слева направо.

[ctx: Menu→View→Adjust View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Mirror Vertical
ru: Отразить по вертикали

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Flip the view upside-down.
ru: Отразить отображение сверху вниз.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layer Solo
ru: Показать только активный слой

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle whether only the current layer is shown.
ru: Виден только текущий слой.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Symmetrical Painting Active
ru: Симметричное рисование

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Mirror brushstrokes along the axis of symmetry
ru: Отражать мазки кисти вдоль оси симметрии

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Frame Enabled
ru: Рамка включена

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle visibility of the document frame.
ru: Видимость рамки документа.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Brush Input Values to Console
ru: Выводить входные величины кисти в консоль

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the brush engine’s internally generated inputs on the console.
ru: Показать внутренне генерируемые входные данные движка кистей в консоли.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Visualize Rendering
ru: Визуализировать рендеринг

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show rendering updates on-screen, for debugging.
ru: Показывать обновления рендеринга на экране, для отладки.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: No Double Buffering
ru: Двойная буферизация отключена

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Turn off GTK’s double buffering, normally enabled.
ru: Отключить двойную буферизацию GTK, которая обычно включена.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Insert a point next to the currently selected point in the direction of the stroke.
ru: Вставить точку рядом с текущей выбранной точкой в направлении штриха.

en: Delete Point
ru: Удалить точку

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete currently selected point on the ink stroke.
ru: Удалить текущую выбранную точку штриха контура.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Simplify and delete points according to angle and distance between nodes.
ru: Упростить и удалить точки согласно углу и расстоянию между узлами.

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Delete every other point on the ink stroke.
ru: Удалить каждую вторую точку штриха контура.

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Paint Mode
ru: Режим рисования

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Normal
ru: Обычный режим рисования

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color normally when painting.
ru: Наносить цвета нормально во время рисования.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Eraser
ru: Ластик

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Erase using the current brush.
ru: Использовать текущую кисть как ластик.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Lock Alpha
ru: Блокировка альфа-канала

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Applying the brush doesn't change the layer’s opacity.
ru: Использование кисти не влияет на непрозрачность слоя.

[ctx: Menu→Brush→Blend Mode (labels), Accel Editor (labels)]
en: Paint Mode: Colorize
ru: Тонирование

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Apply color to the current layer without affecting its brightness or opacity.
ru: Наносить цвет на текущем слое, не затрагивая его яркость или непрозрачность.

[ctx: Menu (labels)]
en: File
ru: Файл

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Quit
ru: Выход

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Close main window and exit the app.
ru: Закрыть главное окно и выйти из программы.

[ctx: Menu (labels)]
en: Edit
ru: Правка

[ctx: Menu (labels)]
en: Color
ru: Цвет

[ctx: Menu→Color (labels)]
en: Adjust Color
ru: Настроить цвет

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color History Popup
ru: История цветов

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a timeline of recent colors under the cursor.
ru: Вывести под курсором историю последних цветов.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Details Dialog
ru: Подробнее о цвете

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a color details dialog with text entry.
ru: Показать диалог настройки цвета с числовым вводом.

[ctx: Menu→Color]
en: Next Palette Color
ru: Следующий цвет в палитре

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the next color in the palette.
ru: Выбрать следующий цвет в палитре.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Previous Palette Color
ru: Предыдущий цвет в палитре

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set painting color to the previous color in the palette.
ru: Выбрать предыдущий цвет в палитре.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Add Color to Palette
ru: Добавить цвет в палитру

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Append the current painting color to the palette.
ru: Добавить текущий цвет в палитру.

[ctx: Menu (labels)]
en: Layer
ru: Слой

[ctx: Menu→Layer→Properties (labels)]
en: Opacity
ru: Непрозрачность

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Go to Layer
ru: Перейти к слою

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: New Layer Below
ru: Создать слой ниже

[ctx: Menu→Layer (labels)]
en: Properties
ru: Свойства

[ctx: Menu (labels)]
en: Scratchpad
ru: Блокнот

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: New Scratchpad
ru: Создать блокнот

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load the default scratchpad as a new scratchpad canvas.
ru: Загрузить блокнот по умолчанию как холст нового блокнота.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Open Scratchpad…
ru: Открыть блокнот…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load an image file on disk into the scratchpad.
ru: Загрузить файл изображения на диске в блокнот.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad
ru: Сохранить блокнот

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad to its existing file on disk.
ru: Сохранить блокнот в свой существующий файл на диске.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Export Scratchpad As…
ru: Экспортировать блокнот как…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Export the scratchpad to disk, under a file name of your choice.
ru: Экспортировать блокнот на диск, под любым именем.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Revert Scratchpad
ru: Восстановить блокнот

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Revert the scratchpad to its last saved state.
ru: Вернуть блокнот к предыдущему сохранённому состоянию.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Save Scratchpad as Default
ru: Сохранить как блокнот по умолчанию

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Save the scratchpad as the default for ‘New Scratchpad’.
ru: Сохранить как блокнот по умолчанию для "Создать блокнот".

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Clear Default Scratchpad
ru: Очистить блокнот по умолчанию

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Clear the default scratchpad to a blank canvas.
ru: Очистить используемый по умолчанию блокнот.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Copy Main Background to Scratchpad
ru: Копировать фон в блокнот

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Copy the background image from the working document into the Scratchpad.
ru: Копировать фон рабочего документа в блокнот.

[ctx: Menu (labels)]
en: Window
ru: Окно

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Brush
ru: Кисть

[ctx: Menu→Brush (labels)]
en: Shortcut Keys
ru: Горячие клавиши

[ctx: Menu→Brush→Shortcut Keys (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Shortcut Keys Help
ru: Справка по горячим клавишам для кистей

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show an explanation of how the shortcut keys work.
ru: Показать объяснение работы горячих клавиш.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Brush…
ru: Выбор кисти…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a brush changer under the cursor.
ru: Вывести под курсором меню смены кисти.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color…
ru: Выбор цвета…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with all color selectors listed.
ru: Вывести под курсором меню выбора цветов, со всеми способами выбора.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Change Color (fast subset)…
ru: Выбор цвета (быстрый подбор)…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Pop up a color changer under the cursor, with only single-click selectors listed.
ru: Вывести под курсором меню выбора цветов, с выбором в один щелчок.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Get More Brushes…
ru: Найти больше кистей…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Download brushpacks from the MyPaint wiki.
ru: Загрузить пакеты кистей из вики MyPaint.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Import Brushes…
ru: Импортировать кисти…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Load a brushpack from disk.
ru: Загрузить пакет кистей с диска.

[ctx: Menu (labels)]
en: Help
ru: Справка

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: Online Help
ru: Справка в Интернете

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Go to MyPaint’s documentation wiki.
ru: Перейти к документации MyPaint.

[ctx: Menu→Help (labels), Accel Editor (labels)]
en: About MyPaint
ru: О MyPaint

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show MyPaint’s license, version number, and credits.
ru: Показать лицензию, номер версии и состав команды MyPaint.

[ctx: Menu→Help (labels)]
en: Debug
ru: Отладка

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Print Memory Leak Info to Console (Slow!)
ru: Вывести информацию об утечке памяти в консоль (долго!)

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Debug memory leaks.
ru: Отладка утечки памяти.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Run Garbage Collector Now
ru: Запустить сборщик мусора

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Free memory used for Python objects which are no longer in use.
ru: Освободить память, задействованную для объектов Python, которые уже не используются.

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
note: FIXME: convert to a ToggleAction
en: Start/Stop Profiling…
ru: Запустить/остановить профайлер…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Start or Stop Python Profiling (cProfile)
ru: Запустить или остановить профайлер Python (cProfile)

[ctx: Menu→Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Simulate a Crash…
ru: Имитировать ошибку…

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Raise a Python exception, to test the crash dialog.
ru: Вызвать ошибку Python для проверки диалога ошибки.

[ctx: Menu (labels)]
en: View
ru: Вид

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Feedback
ru: Обратная связь

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Adjust View
ru: Настроить вид

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Popup Main Menu
ru: Всплывающее меню

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show the main menu as a popup.
ru: Показать всплывающее главное меню.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Fullscreen
ru: Во весь экран

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle between full-screen and windowed mode.
ru: Переключение между полноэкранным и оконным режимами.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Preferences
ru: Параметры

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit MyPaint’s global settings.
ru: Изменить главные настройки MyPaint.

[ctx: Help→Debug (labels), Accel Editor (labels)]
en: Test Input Devices
ru: Проверка устройств ввода

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Show a dialog which captures all events your input devices send.
ru: Показать диалог, который записывает все события, отправляемые устройствами ввода.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Background Chooser
ru: Выбор фона

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Change the background paper texture.
ru: Изменить текстуру фона.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Settings Editor
ru: Редактор параметров кисти

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit the active brush’s settings.
ru: Редактировать параметры кисти.

[ctx: Menu→Brush (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush Icon Editor
ru: Редактор значка кисти

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Edit brush icons.
ru: Редактировать значки кистей.

[ctx: Menu→Layer (labels), Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Layers Panel
ru: Панель слоёв

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for managing layers.
ru: Закрепляемая панель для управления слоями.

[ctx: Menu→Layers (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Layers Panel
ru: Показать панель слоёв

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Layers dockpanel (arrange layers, or assign modes).
ru: Показать панель слоёв (располагать слои или задавать режимы).

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HCY Wheel
ru: Круг HCY

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable cylindrical hue/chroma/luma color selector. The circular slices are equiluminant.
ru: Закрепляемая панель для выбора цветов по цилиндрическим координатам тон/насыщенность/яркость. Круговые срезы имеют одинаковую яркость.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Color Palette
ru: Палитра

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable palette color selector.
ru: Закрепляемая панель для выбора цветов из палитры.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Wheel
ru: Круг HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable saturation and Value color changer.
ru: Закрепляемая панель для смены насыщенности и значения.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Cube
ru: Куб HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV cube which can be rotated to show different planar slices.
ru: Закрепляемая панель для выбора цветов: куб HSV, который можно поворачивать, чтобы использовать разные плоские срезы.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: HSV Square
ru: Квадрат HSV

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector: HSV square with Hue ring.
ru: Закрепляемая панель для выбора цветов: квадрат HSV c кольцом тона.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Component Sliders
ru: Ползунки компонентов

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing individual components of the color.
ru: Закрепляемая панель для выбора цветов с отдельными компонентами цветов.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Liquid Wash
ru: Плавная волна

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector showing a liquid-like wash of nearby colors.
ru: Закрепляемая панель для выбора цветов с размытыми близлежащими цветами.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Concentric Rings
ru: Концентрические кольца

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with concentric HSV rings.
ru: Закрепляемая панель выбора цветов с концентрическими кольцами HSV.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Crossed Bowl
ru: Скрещенная чаша

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable color selector with HSV ramps crossing a radial bowl of color.
ru: Закрепляемая панель для выбора цветов с переходами HSV, перекрещивающими полукруглую чашу с цветом.

[ctx: Menu→Window (labels), Accel Editor (labels)]
en: Scratchpad Panel
ru: Блокнот

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable Panel for mixing colors and testing brushes.
ru: Закрепляемая панель для смешивания цветов и проверки кистей.

[ctx: Menu→Scratchpad (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Scratchpad Panel
ru: Показать панель с блокнотом

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Scratchpad dockpanel (mix colors and make sketches).
ru: Показать блокнот (смешивать цвета и делать наброски).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview Panel
ru: Обзор

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for an overview and navigation of the whole canvas.
ru: Закрепляемая панель для обзора и навигации по всему холсту.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Preview
ru: Обзор

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Preview dockpanel (overview of the whole drawing area).
ru: Показать панель обзора (обзор всей области рисования).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Tool Options Panel
ru: Параметры инструментов

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for adjusting the options with the activated tool.
ru: Закрепляемая панель для настройки текущего инструмента.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Tool Options Panel
ru: Показать параметры инструментов

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the Tool Options dockpanel (options for the current tool).
ru: Показать параметры инструментов (параметры текущего инструмента).

[ctx: Menu→Window (labels), Toolbar (labels), Accel Editor (labels)]
en: Brush & Color History Panel
ru: История кистей и цветов

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Dockable panel for viewing recently changed colors and brushes.
ru: Закрепляемая панель для просмотра недавно изменённых цветов и кистей.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Recent Brushes & Colors
ru: Недавние кисти и цвета

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Reveal the History panel (recently used brushes and colors).
ru: Показать панель истории (недавно использованные кисти и цвета).

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Hide Controls in Fullscreen
ru: Скрыть интерфейс в полноэкранном режиме

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle automatic hiding of the user interface in fullscreen.
ru: Автоматическое скрытие пользовательского интерфейса в полноэкранном режиме.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Zoom Level
ru: Масштаб просмотра

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle zoom level feedback.
ru: Показать масштаб просмотра.

[ctx: Menu→View→Feedback (labels), Accel Editor (labels)]
en: Show Last Painting Position
ru: Последняя точка рисования

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Toggle feedback showing where the last stroke ended.
ru: Показать, где завершился последний мазок.

[ctx: Menu→View (labels)]
en: Display Filter
ru: Фильтр отображения

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Normally
ru: Отображать цвета нормально

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show colors unchanged.
ru: Фильтр цветов: показать цвета без изменений.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors as Greyscale
ru: Оттенки серого

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: show brightness only (HCY/YCbCr Luma)
ru: Фильтр цветов: показать только яркость (HCY/YCbCr Luma)

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors Inverted
ru: Инвертированные цвета

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors: inverse video. Black is white and red is cyan.
ru: Фильтр цветов: негативное изображение. Чёрный — белый, красный — голубой.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Red
ru: Имитация нечувствительности к красному

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate deuteranopia, a common form of color blindness.
ru: Фильтровать цвета для имитации дейтеранопии, распространённой формы дальтонизма.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Green
ru: Имитация нечувствительности к зелёному

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate protanopia, a common form of color blindness.
ru: Фильтровать цвета для имитации протанопии, распространённой формы дальтонизма.

[ctx: Menu→View→Display Filter (labels), Accel Editor (labels)]
en: Display Colors with Simulated Insensitivity to Blue
ru: Имитация нечувствительности к синему

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Filter colors to simulate tritanopia, a rare form of color blindness.
ru: Фильтровать цвета для имитации тританопии, редкой формы дальтонизма.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Freehand
ru: От руки

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Freehand
ru: От руки

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Freehand: draw and paint freely, without geometric constraints.
ru: Рисование от руки: свободное рисование, без геометрических ограничений.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Freehand
ru: От руки

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw and paint freely, without geometric constraints.
ru: Рисовать свободно, без геометрических ограничений.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pan View
ru: Вид

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pan
ru: Перемещение

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pan View: move your view of the canvas horizontally or vertically.
ru: Вид: перемещать отображение холста горизонтально или вертикально.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pan View
ru: Вид

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively move your view of the canvas horizontally or vertically.
ru: Перемещать отображение холста горизонтально или вертикально.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Rotate View
ru: Вращение

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Rotate
ru: Вращение

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Rotate View: tilt your view of the canvas.
ru: Вращение: вращать отображение холста.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Rotate View
ru: Вращение

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively rotate your view of the canvas.
ru: Вращать отображение холста.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Zoom View
ru: Масштаб

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Zoom
ru: Масштаб

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Zoom View: zoom into or out of the canvas.
ru: Масштаб: приблизить или отдалить холст.

[ctx: Menu→View (labels), Accel Editor (labels)]
en: Zoom View
ru: Масштаб

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively zoom into or out of the canvas.
ru: Приблизить или отдалить холст.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Lines and Curves
ru: Линии и кривые

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Lines
ru: Линии

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Lines and Curves: draw straight or curved lines.
ru: Линии и кривые: рисовать прямые или кривые линии.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Lines and Curves
ru: Линии и кривые

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw straight or curved lines.
ru: Рисовать прямые или кривые линии.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Connected Lines
ru: Связанные линии

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Conn. Lines
ru: Связанные линии

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Connected Lines: draw sequences of straight or curved lines.
ru: Связанные линии: рисовать последовательности прямых или кривых линий.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Connected Lines
ru: Связанные линии

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw sequences of straight or curved lines.
ru: Рисовать последовательности прямых или кривых линий.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Ellipses and Circles
ru: Эллипсы и круги

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ellipse
ru: Эллипс

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Ellipses and Circles: draw rounded shapes.
ru: Эллипсы и круги: рисовать округлые формы.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Ellipses and Circles
ru: Эллипсы и круги

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw circles and ellipses.
ru: Рисовать круги и эллипсы.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Inking
ru: Контуры

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Ink
ru: Контур

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Inking: draw smooth controlled lines.
ru: Контуры: рисовать плавные регулируемые линии.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Inking
ru: Контуры

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Draw smooth controlled lines.
ru: Рисовать плавные регулируемые линии.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Reposition Layer
ru: Переместить слой

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Layer Pos.
ru: Позиция слоя

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Reposition Layer: move the current layer on the canvas.
ru: Переместить слой: переместить слой на холсте.

[ctx: Menu→Layer (labels), Accel Editor (labels)]
en: Reposition Layer
ru: Переместить слой

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively move the current layer on the canvas.
ru: Переместить текущий слой на холсте.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Frame
ru: Рамка

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Frame
ru: Рамка

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Frame: define a frame around the document to give it a finite size.
ru: Рамка: установить рамку на холсте, ограничив его размер.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Frame
ru: Изменить рамку

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Interactively define a frame around the document to give it a finite size.
ru: Установить рамку на холсте, ограничив его размер.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
ru: Симметричное рисование

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Symmetry
ru: Симметрия

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Edit Painting Symmetry: adjust the axis used for symmetrical painting.
ru: Симметричное рисование: регулировать ось для симметричного рисования.

[ctx: Menu→File (labels), Accel Editor (labels)]
en: Edit Painting Symmetry
ru: Симметричное рисование

[ctx: Accel Editor (description)]
en: Interactively adjust the axis used for symmetrical painting.
ru: Регулировать ось для симметричного рисования.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Pick Color
ru: Пипетка

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Pick Col.
ru: Пипетка

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Pick Color: set the painting color from screen pixels.
ru: Пипетка: выбрать цвет на холсте.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Hue
ru: Выбрать оттенок цвета

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Hue from screen pixels while preserving the Chroma and Luma.
ru: Выбрать тон для рисования с холста, не изменяя насыщенность и яркость.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Chroma
ru: Выбрать насыщенность цвета

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Chroma from screen pixels while preserving the Hue and Luma.
ru: Выбрать насыщенность для рисования с холста, не изменяя тон и яркость.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color Luma
ru: Выбрать яркость цвета

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting Luma from screen pixels while preserving the Hue and Chroma.
ru: Выбрать яркость для рисования с холста, не изменяя тон и насыщенность.

[ctx: Menu→Color (labels), Accel Editor (labels)]
en: Pick Color
ru: Пипетка

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Set the painting color from screen pixels.
ru: Выбрать цвет для рисования с холста.

[ctx: Menu→Edit→Current Mode (labels)]
en: Flood Fill
ru: Заливка

[ctx: Toolbar (short labels)]
en: Fill
ru: Залить

[ctx: Toolbar (tooltips)]
en: Flood Fill: fill an area with color.
ru: Заливка: залить область цветом.

[ctx: Menu→Edit (labels), Accel Editor (labels)]
en: Flood Fill
ru: Заливка

[ctx: Accel Editor (descriptions)]
en: Fill an area with color.
ru: Залить область цветом.
